RYSZARDY i INNI - o zespołach muzycznych lat 60 w Krakowie
http://www.ryszardy.pl
HOME Mapa Co nowego Ryszardy 2009 Universal MG Brzaski NSM Kronika Składy Galeria Film
Lata 60 Lata 70 Ciekawe Audio Artykuly Linki IFK Księga Dzięki Indeks
 

Ciekawostki - ludzie, zespoły
1   2   3   4   5

Wernisażowe impresje ze spojrzeniem na lata 60 ..
- Jan Śliwiński -
Rok 2006 maj - NCK
     Jedynym spośród twórców głęboko osadzonych w nowohuckim pejzażu był i obecnie okolicznościowo jest Jan Śliwiński. Na stałe przebywa w USA. Uprawia różne techniki sztuk plastycznych z dominacją scenografii.
    Jego okolicznościowa obecność w Nowej Hucie wiąże się z wystawą retrospektywnego malarstwa. Ekspozycja jego obrazów znalazła się w Nowohuckim Centrum Kultury, dzięki Dyrekcji, która wspaniałomyślnie otworzyła szeroko swe zaszczytne podwoje. Fotogramy zamieszczone poniżej jedynie - jak na razie - w skromnym zakresie dokumentują owe, niezwykłe wydarzenie.
    Wystawę odwiedziło dużo znanych osób, których istotny wkład w rozwój kultury w Nowej Hucie, w jej przeróżnych formach sięga lat 60 dalej ..Jerzy Morański (Giga)
- College Dixieland Band - Krakusy
Rok 2006 - marzec
      Jeden z najstarszych muzyków jazzowych w Krakowie, zaczynał muzykowanie na form publicznym już od 1958 roku Aktualnie związany także zawodowo z jednym z najstarszych (założony w 1974 roku) zespołów jazzowych, krakowskich - Beale Street Band - grywa do dziś. W 1983 r. dla zespołu nagroda Złotej Tarki i związane z tym sukcesem , nagrania płytowe w wydawnictwie PolJazz. Razem z zespołem Uczestniczył aktywnie w wielu festiwalach jazzowych i do dziś kontynuuje granie.  Zobacz też .. 

Zespół gra w składzie:
Marchewka Andrzej tp, co, leader zesp. Gmyrek Tadeusz tb, harm. Zydroń Roman Rafał cl, ts, ss Morański Jerzy (Giga) p Jamroga Maciej b, bg Klimczak Dominik // Kierzkowski Wiktor dr Korzyńska Małgorzata voc

Beale Street Band
     Wcześniej, w latach 1994-1998 Jerzy Morański grał w zespole Swing Combo. Jak z nazwy wynika, dominowała muzyka swingowa - standardy. Zespół ten grywał prawie we wszystkich, krakowskich klubach jazzowych.
     W skład zespołu wchodzili:
Czechowski Andrzej puzon. Witko Janusz sax tn. Morański Jerzy "Giga" pn, Pawlik Marian b, Pukalak Adam dr, Świerczyńska Renata voc


Zofia Pilarz (Sotoła) - wiosennie..
Rok 2006 - marzec
      Wiosna nie tylko w kalendarzu. Jej wizerunek można zobaczyć na twarzach artystów obok. Dość tej długiej zimy.. Zofia Pilarz od lat '60 związana z piosenką i kabaretem - o czym wspomina Stanisław Florek - zobacz, wystąpi w programie autorskim w Jamie Michalika, jednym z kultowych miejsc sceny artystycznej Krakowa gdzie spotkać można wielu znanych artystów. Na plakacie znajdują się szczegóły "Wiosennych impulsów", programu autorskiego Leszka Walickiego.


Jola Borusiewicz, Leszek Jarmuła
- Jazz Band Ball
  Kliknij aby powiększyć
Rok 2006 - styczeń

     Jola Borusiewicz i Leszek Jarmuła tworzą od lat parę muzyczną, odnosząc wiele sukcesów. Zamieszkują w Szwecji - Sztokholm. Mają własną stronę internetową na której można się dowiedzieć wszystkiego, a także posłuchać nagrań. Adres strony   www.jolaandles.se   oraz
  http://www.jolantaborusiewicz.com/  Marek Pawlak
- Ryszardy - Telstar - Czarne Perły - Dżamble
  Kliknij aby powiększyć
Rok 2006 - styczeń

właściwie z przerwą w Szwecji od 1972 roku. Od 1985 związany z nią na stałe wraz z rodziną.  W dalszym ciągu aktywny zawodowo jako muzyk.  Grywa jako "Rock Trubadur". Warto posłuchać pięknego, nastrojowego nagrania w jego wykonaniu     "Endless Love"     lub też   "Georgia"   albo   live   z klubu.Adam Kowalczyk,  Janusz Satała
- My od Krakowa
  Kliknij aby powiększyć
Rok 2005 - kwiecień
  &że wspomnienia związane są z młodością, a w pamięci pozostały jako najtrwalszy materiał. Spotkanie Adama z Januszem miało miejsce w Krakowie w miejscu szczególnym..Ryszard Wilk         &         Brian Locking
"Pięciu znad Wisły"     "The Shadows"

Rok 2005 - sierpień
      Myślałem, że spotkanie - jako perełka - Jurka Mondrzyka z Jimem Marshallem będzie ewenementem na mojej stronie. Stało się inaczej. Perełki są dwie. Rysiek Wilk - się z członkiem legendarnego zespołu The Shadows podczas pikniku na jeziorem Ontario.
     Ryszard ! spotkania live z Brianem Lockingiem - gitary basowej The Shadows - można Ci pozazdrościć. W latach 60 świat słuchał ich wspaniałej muzyki - wielu czyni to do dziś -  ja również, przez sentyment do młodości, wspaniałego, charakterystycznego brzmienia instrumentalnego i niezapomnianych utworów.
     Szkoda, że w Polsce mieli koncert jeden raz i tylko w Warszawie. W październiku br. minie.. 40 lat od tego wydarzenia.
  Kliknij aby powiększyćZofia Pilarz (Sotoła) - dziś..
Rok 2005
      Bagaż dorobku i wspomnień Zofii Pilarz sięga daleko do lat 60. Zaczynała na estradach Krakowa-Nowej Huty w pierwszych kabaretach o których wspomina Stanisław Florek - zobacz. Zamiłowanie do kabaretu, piosenki literackiej stało się profesją i trwa do dziś. Można jej posłuchać i zobaczyć w Salonie Artystycznym Krakowa i Jamie Michalika jeśli tylko jest w kraju..
  Kliknij aby powiększyćKazik Bocheński - "Telstar"   "Szwagry" - dziś..

Kliknij aby powiększyć
Rok 2005 - lipiec
      Zdjęcia pochodzą z sesji zdjęciowej do płyty Demo. Kazik Bocheński, jeden z trzech znaczących wokalistów krakowskiego beatu lat 60 powrócił na estradę i śpiewa w The Comeback - zobacz. Posłuchaj jego nowych nagrań zamieszczonych  na aktualnej stronie.. Wakacyjne spotkania muzyków po latach.. -
Rok 2005 wakacje
      Wakacje są zawsze okazją do spotkań, także tych po latach, a ęe bagaż wspomnień jest spory to wspominać jest co. I choć KOMBI śpiewa, że "... każde pokolenie odejdzie stąd..." to w tym miejscu i dla tych ludzi czas zatrzymał się ..
mat.zdjęciowy Zbyszek Balicki-Bala  

  Kliknij aby powiększyć

Zespół  System  (1969-1975)


Zespół  Czarne Diamenty  (1964-1965)
Ciekawostki - ludzie, zespoły
1   2   3   4   5

Ryszardy-Kronika
 GÓRA

 
 
Copyright © R.Szczudłowski
2003 -
2024
Kraków