RYSZARDY i INNI - o zespołach muzycznych lat 60 w Krakowie
http://www.ryszardy.pl
HOME Mapa Co nowego Ryszardy 2009 Universal MG Brzaski NSM Kronika Składy Galeria Film
Lata 60 Lata 70 Ciekawe Audio Artykuly Linki IFK Księga Dzięki Indeks
 

Ciekawostki - ludzie, zespoły
1   2   3   4   5

Zdrój Jana - return ....

  Kliknij aby powiększyć

Rok 2004 - 10 grudnia
      Dnia 10.12.2004r. o godz. 19.00 . w piwnicach Dworku Białoprądnickiego odbyło się spotkanie przyjaciół Zdroju Jana na piętnastą rocznicę odejścia Święcicka-Wójcik. Przybyli prawie wszyscy, zaproszeni przyjaciele.
      Zdrój Jana w składzie: Jacek Ukleja - filar zespołu - , Łopalewski Piotr, Grzegorz GREG Jędrzejowski i Krystyna Święcicka-Wójcik zaprezentowała znakomitą muzykę i wokalizę. Na organkach oraz na użyczonym przez Krystynę Framusie - z którym raczej się nie rozstaje - grał gościnnie Antoni Krupa. Niepowtarzalny klimat i nastrój wieczoru to wielka zasługa Krysi. Było dla ucha i przez stół szwedzki - dla ciała.
      W zabawny sposób i poprzez zabawne sytuacje, Jerzego Wójcika - wspominali Andrzej Keyha, Ryszard Antoniszczak, Paweł Partyka i inni. Jako, ęe Jerzy Wójcik - lead g. Zdroju Jana - był pasjonatem i jednym z pierwszych posiadaczy czarnego pasa w karate, przyjaciele zademonstrowali, kilka scen walki z tej dyscypliny sportu a wykonanych przez Janusza Czarneckiego i Krzysztofa Borowca , robiących wielkie wrażenie na oglądających. Wybrane nagrania "Live" zostaną zamieszczone w kwietniu 2005r.
      Uff.. jestem także pod wielkim wrażeniem wydarzenia - tego co zobaczyłem i usłyszałem...




Skaldowie.. - promocja książki w Warszawie
  Kliknij aby powiększyć

Rok 2004 - 17 listopada
      Dnia 17.11.2004 r. w EMPiK Megastore ,,Junior'' -- Warszawa, ul. Marszałkowska 104/122 ,, SCENA'' -- II piętro - Dział Muzyki i Filmu, o godz. 17.00 odbyło się spotkanie poświęcone drugiej prezentacji (po premierze w Krakowie) książki Andrzeja Icha ,,Skaldowie. Historia i muzyka zespołu...
      Obok autora, w promocji udział wzięło dwóch członków zespołu Skaldowie (Jacek Zieliński i Jerzy Tarsiński ), co zapewne należy przypisać niekorzystnej, listopadowej aurze.
      Spotkanie poprowadził znany szeroko w środowisku artystycznym Stanisław Cejrowski. Pomimo niewielkiego nagłośnienia imprezy, w otwartym spotkaniu wzięli udział, obok klientów EMPIK-u, wieloletni menedżer grupy Ryszard Kozicz, Wanda Borkowska (Alibabki), Alicja Majewska (Partita), Witold Rokoszewski (Wydawnictwo 21) oraz grupka wieloletnich fanów zespołu, m.in. p. Katarzyna Łańcucka.
      Spotkanie przebiegło w serdecznej, wspomnieniowej atmosferze i było przeplatane opowieściami i anegdotami S. Cejrowskiego, komentarzami J. Zielińskiego i J. Tarsińskiego oraz obszernymi wypowiedziami autora dotyczącymi kulisów powstania książki. Należy podkreślić, że najmłodszy uczestnik spotkania liczył sobie ... rok i trzy miesiące, a najstarszy ... 72 lata!




Jacek Kafel - "Czarne Perły" i jego wzmacniacze

  Kliknij aby powiększyć

Rok 2004 - 04 listopada
      Powyżej na zdjęciu to wzmacniacz - nowe dziecko Kafla Jacka z Czarnych Pereł - który stoi w sklepie muzycznym w Chicago. Wzmacniacz o bardzo dobrych parametrach, mający wśród muzyków duże uznanie - zobacz www.kafelamps.com Niżej, historia polskiej muzyki rockowej Sobczyk Katarzyna w towarzystwie Kafla Jacka.




Promocja książki Skaldowie - Kraków ..
  Kliknij aby powiększyć

Rok 2004 - 19 października
      Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią odbyła się promocja książki "SKALDOWIE. Historia i muzyka zespolu", której autorem jest prof. Andrzej Icha . Impreza miała miejsce w MDK (Fort 49) na os.Wzgórza Krzesławickie. Książka o bardzo pozytywnych recenzjach, wartościowa - szczególnie w formie i materiale dookumentalnym.
      Nieczęsto zdarza się spotkać książki biograficzne czy nawet historyczne o tak precyzyjnie podanych informacjach. Zdobycie tak mocno dokumentalnego materiału i opracowanie wymagało niezwykłego nakładu pracy, wytrwałości i osobistego poświęcenia ale efektów włożonej pracy można pozazdrościć.

     Dodam, że wśród gości pojawiły się również "Dinozaury" krakowskiej muzyki lat 60 takich zespołów jak: The Lessers , Telstar, Duchy , Czarne Koty, Ryszardy czyli Krupa Antoni, Kadłuczka Andrzej, Gajec Janusz, Glik Aleksander, Kaleta Jan, wokalistka zespołu RYSZARDY Makiej Joanna.
     Na zdjęciach jest również żona Naglickiego Feliksa, Kopczyński Jacek i autor internetowej strony SKALDOWIE - Kabata Maciej. O tych i o 1000 innych osobach przewijających się przez prawie 40 letnią działalność zespołu jest w książce mowa. Wyrażamm wielkie, osobiste uznanie dla wielkiej pracy autora.




Ryszard Wilk - "Pięciu znad Wisły"
- i jego '60 instrumenty..

  Kliknij aby powiększyć

Rok 2004 - 19 października
      Na pokazanych powyżej modelach sprzętu muzycznego zatrzymał się czas. Pamięta on złote lata sześćdziesiąte - beatu, rocka w Krakowie.
     To fragment kolekcji gitar i sprzętu elektroakustycznego, znajdującego się w prywatnym zbiorze Wilka Ryszarda w Ontario-Kanada.
     Dwie gitary - czerwona, czeska Futurama (1963) i biała, niemiecka Hofner (1961) - to najprawdziwsze instrumenty związane z początkami beatu w Krakowie. Model Hofnera to pierwsza gitara na jakiej grali Schornstein Zygmunt z zespołem Biała Gwiazda a później Kadłuczka Andrzej z zespołu Telstar. Po raz pierwszy czerwone Futuramy pojawiły się u Czarnych Kotów w 1963 r.
     Czerwona Futurama to gitara, która była przez 40, kilka lat.. pieszczona przez włściciela. Jako ciekawostkę należy dodać, że na podobnym, wcześniejszym modelu Futuramy z roku 1957 w okresie hamburskim grał George Harrison.
     Na zdjęciu trzecim: pierwszy z lewej to czerwony, amerykański Fender i początek wszystkiego czyli Apache i rok 1960. Biały, angielski Burns to rok 1964 i "The Rise and Fall of Flingel Bunt" . Ta gitara sygnowana jest przez samego mistrza Hanka Marvina . Czarny Gibson, model Les Paul to polowa lat 70-tych i konkurs Eurowizji, na którym The Shadows nie zatriumfowali.. Burns sygnowany jest przez Hanka Marvina a dokumenty tej gitary wypełnione są jego ręką.
     Pewnym odstępstwem jest zdjęcie czwarte, któe prezentuje sprzęt zdecydowanie inny - to sprzęt zespołu The Beatles. Wspólnym mianownikiem sprzętu dla obydwu zespołów jest słynny Vox AC30, w którego stworzeniu udział miał sam Hank Marvin




Jana i Jacek Romiszewscy, dinozaury
muzyki i kabaretu '60 ...

  Kliknij aby powiększyć

Rok 2004 - 19 września - Dinozaury muzyki lat 60' - Kozioł Jana(Romiszewska) z mężem Jackiem - Muzy - Kanty - kontynuują muzykowanie do dziś...daleko w Kaliforni i nie tylko....
Kozioł Jana - '60   Inni,   Grupa Karboxydowa




Nareszcie jest...


    Ryszardy - Skaldowie.....

     We wrześniu / październiku 2004 do druku wejdzie książka, której autorem jest Andrzej Icha p.t. Skaldowie. Książka zawiera bardzo obszerny materiał biograficzny, kronikarski z bogatym materiałem zdjęciowym, od powstania tego zespołu do dnia dzisiejszego.
    Jestem pełen uznania dla formy i świetnie zgromadzonego materiału o zespole a także odniesienia do wielu innych muzyków związanych z zespołem.
     Ryszardy to zespół który w latach 1964-1967 gościł (kronika,składy) w swoim składzie kilku muzyków tego zespółu
    Sądzę że agłebiając się w lekturę - wielu z sentymentem wspomni czas i ludzi którzy swą muzyką zapisali wspomnienia z lat naszej młodosci...



Po wielu latach.....
  Kliknij aby powiększyć
Rok 2004 - 21 maja - Spotkanie po.. 40 latach członków krakowskich zespołów, złotych lat 60 -
Mondrzyk Jerzy Bezdomni, Wiślanie,
Grzesiak Eugeniusz Bezdomni Wiślanie, Bardowie..
Kwiecień Bernard Wiślanie,
Szczudłowski Ryszard Bezdomni, Ryszardy...
Szwejkowski Ryszard Bezdomni, Ryszardy, Jupitery...
Butenko Sławomir Ametysty, CR-64


Po wielu latach.....
  Kliknij aby powiększyć

Rok 2004 - 02 kwiecień - Spotkanie po.. 40 latach członków krakowskich zespołów, złotych lat 60 -
Krupa Antoni 5+ (Piątka z Plusem), The Lessers, Kon-Tiki, Telstar, Jazz Band Ball,
Kadłuczka Andrzej Telstar,
Dijuk Bogumił Zefiry, Hrabiowie, Górale, Szwagry, Ab Ovo,
Szczudłowski Ryszard Bezdomni, Ryszardy...



Jerzy Mondrzyk - "Ryszardy" - dziś..
w pracy, w największej wiedeńskiej klinice..
  Kliknij aby powiększyć
i poza pracą..
Rok 1999 -
Mondrzyk Jerzy , założyciel Ryszardów i ... Jim Marshall - ojciec rock'n'roll'owej aparatury elektroakustycznej o światowej popularności od lat 60 do dziś i na drugim zdjęciu rok 2005 - Jurek i Chris Farlowe związany z wieloma zespołami w latach 60 w Wielkiej Brytanii do dziś aktywny - patrz strona internetowa:  www.chrisfarlowe.co.uk 



Niewielu miało szczęście aby...

Rok 1969 -
Krupa Antoni , moda i .. życie..  

  zobacz aktualnie 




Bardzo dawno temu....
Lata 60

       Na prawo: jedna z perełek tamtych czasów. Jak widać z tekstu pod zdjęciem, nietolerancja dla zachodnich wpływów była na porządku dziennym. Zwrócono Ryszardowi uwagę na jego styl uczesania lecz także (może złośliwie) przekręcono jego nazwisko Murak na..Chmura... stodoła i komora...

Od lewej: Ratyński Radek, Makiej Joanna, Murak Ryszard podczas występu konkursowego w Szczawnicy - 23.09.1966r.





        
Na jakimś występie w sali kawiarnianej ZDK prowadzący imprezę ustalał tytuły utworów, które miały być wykonane przez zespół. Jako jeden z trzech podaliśmy utwór p.t. FBI grupy The Shadows. Po krótkim zastanowieniu prowadzący oznajmił, że takiego utworu nie można zagrać (sic). Nie pomogły perswazje musieliśmy podać inny tytuł Ponieważ jednak ten utwór był na top'ie chcieliśmy go za wszelką cenę zagrać nawet pod innym tytułem.... Zagraliśmy... i wszystko było o.k.

           Powyżej , na zdjęciu największa dla mnie zagadka. Zdjęcie pochodzi z okazjonalnego albumu ZDK chyba z 1968r. Napis RYSZARDY na bębnie uległ zniszczeniu w 1965r. i nie było go na pewno do końca mojej pracy w zespole... jest na zdjęciu moja gitara z czarną wstawką. Pamiątka nadepnięcia Czesia Popielarczyka na kabel i wyrwania osłony.... na 99% rozpoznaje na perkusji Wiesława Kuśnierza natomiast wśród instrumentalistów jest chyba Ryszard Murak ale który.... tacy podobni...

No tak.. Zbyszek Szczepanowski rozpoznał wszystkich. Od lewej: Ryszard Murak, Stanisław Alker, Wiesław Kuśnierz, Zdzisław Raczyński. tylko,.. to nie są RYSZARDY ale ci z piosenki Rosiewicza "Chłopcy radarowcy" czyli...

Najbliższa prawdy jest chyba Asia Makiej, która stwierdziła, że prawdopodobnie na jednej imprezie grały dwa zespoły na tym samym sprzęcie muzycznym i stąd inne twarze do innej nazwy.
Ostateczne wyjaśnienie Stasia Alkera tu: Kto gra ?..


Ciekawostki - ludzie, zespoły
1   2   3   4   5

Ryszardy-Kronika
 GÓRA

 
 
Copyright © R.Szczudłowski
2003 -
2024
Kraków