Główna   
 Mapa
 Co nowego
 
 Ryszardy 2009
 Brzaski
 NSM  J& B& R

RYSZARDY
 Kronika
 Składy
 Galeria
 Film 1964

INNE  GRUPY
 Lata 60
 Lata 70..

 Ciekawe
 Audio
 Artykuły
 Linki

 IFK The
  Shadows

  IFK
 
 Księga Gości
 Dzięki
 Indeks

Ryszardy-Kronika

Copyright © Szczudłowski
2003 - 2021 Kraków
 

RYSZARDY i INNI - o zespołach muzycznych lat 60 w Krakowie
https://ryszardy.pl

Bez Tytułu
Klik - powrót / back

      Po zakończeniu działalności zespołu Rubiny w roku 1969 dwóch muzyków tej grupy - Paweł Ścierański -git i Leszek Podstawka-bg w roku 1970 zainicjowało utworzenie grupy System.
      W składzie - oprócz wyżej wymienionych - znaleźli się: Lech Palca-voc i Jerzy Dąbrowski-dr. Muzyka zespołu oscylowała w kierunku hard rocka.
      Zespół występował w klubach Krakowa i Nowej Huty. Przez dłuższy czas grywał w nowohuckim Technikum Hutniczo-Mechanicznym (THM). W lipcu i sierpniu 1971 r zespół koncertował w zakopiańskim non-stopie, usytuowanym w centrum Zakopanego.
      Któregoś lipcowego dnia słuchaczy spotkała miła niespodzianka: w trakcie występu grupy System na scenie pojawiła się, znana wtedy a legendarna dziś grupa Silesian Blues Band w pełnym składzie: Józef Skrzek-bg,harm,voc; Anthimos Apostolis "Lakis"-g i Jerzy Piotrowski-dr;
     Muzycy tej formacji przebywali w Zakopanem na swojej trasie koncertowej. Doszło rownież do wspólnego muzykowania grup System i Silesian Blues Band, tzw jam-session. Według wyemitowanej audycji radiowej oraz wydrukowanym artykule w prasie wojewódzkiej.."czad byl tak wielki, że świstaki uciekły na słowacką stronę.."
      W trakcie działalności grupy System perkusistę Jerzego Dąbrowskiego wymieniali kolejno:  Marek Ślazyk, Ryszard Idzi oraz Jacek Wojnarowski. W czerwcu 1972 r. odszedł basista - Leszek Podstawka, rozpoczynając współpracę z Estradą i Polską Agencją Artystyczną "Pagart".
     Po odejściu Leszka Podstawki zespół kontynuował pracę z Krzysztofem Ścierańskim aż do zakończenia działalności, co miało miejsce we wrześniu 1975 roku.
mat. Leszek Podstawka - New Jersey paźdz. 2006

      Zespół wystąpił na koncertach na terenie kraju m.in. w Mielnie ( muszla koncertowa ) Koszalinie, ( amfiteatr ) Gliwicach ( klub Gwarek ), w Radomiu w hali RZO Radoskór, w Kielcach, koncertował przed Collegium Novum UJ w 1974 roku, występował w studenckich klubach m.in. w Rotundzie, Zaścianku, Gwarku, Karliku, Buda, FILUTEK, Atarax, w klubie Polfy ( Wander )..
mat. Lesław Palca-Palczyński - Kraków 2021


 Skład zespołu od 1970r.:

gitara bas -   Leszek Podstawka // Krzysztof Ścierański
gitara solo,rytm - Paweł Ścierański
perkusja -      Jerzy Dąbrowski (ex Niebiesko-Czarni) // Marek Ślazyk // Ryszard Idzi // Jacek Wojnarowski // Paweł Nowak
keyb ses. -     Władysław Sendecki "Adzik"
gitara ses. -   Ryszard Styła

vocal -      Lech Palca-Palczyński (ex Wawele)
menadżer -      Tadeusz Krzywda


Kliknij aby powiększyć

Rok 1971

Rok 1972-1973

Rok 1974


mat.dost. Lesław Palca


Ryszardy-Kronika

Copyright © Szczudłowski
2003 - 2021 Kraków