RYSZARDY i INNI - o zespołach muzycznych lat 60 w Krakowie
http://www.ryszardy.pl
HOME Mapa Co nowego Ryszardy 2009 Universal MG Brzaski NSM Kronika Składy Galeria Film
Lata 60 Lata 70 Ciekawe Audio Artykuly Linki IFK Księga Dzięki Indeks
 

Bez Tytułu
      Po zakończeniu działalności zespołu Rubiny w roku 1969 dwóch muzyków tej grupy - Paweł Ścierański -git i Leszek Podstawka-bg w roku 1970 zainicjowało utworzenie grupy System.
      W składzie - oprócz wyżej wymienionych - znaleźli się: Lech Palca-voc i Jerzy Dąbrowski-dr. Muzyka zespołu oscylowała w kierunku hard rocka.
      Zespół występował w klubach Krakowa i Nowej Huty. Przez dłuższy czas grywał w nowohuckim Technikum Hutniczo-Mechanicznym (THM). W lipcu i sierpniu 1971 r zespół koncertował w zakopiańskim non-stopie, usytuowanym w centrum Zakopanego.
      Któregoś lipcowego dnia słuchaczy spotkała miła niespodzianka: w trakcie występu grupy System na scenie pojawiła się, znana wtedy a legendarna dziś grupa Silesian Blues Band w pełnym składzie: Józef Skrzek-bg,harm,voc; Anthimos Apostolis "Lakis"-g i Jerzy Piotrowski-dr;
     Muzycy tej formacji przebywali w Zakopanem na swojej trasie koncertowej. Doszło rownież do wspólnego muzykowania grup System i Silesian Blues Band, tzw jam-session. Według wyemitowanej audycji radiowej oraz wydrukowanym artykule w prasie wojewódzkiej.."czad byl tak wielki, że świstaki uciekły na słowacką stronę.."
      W trakcie działalności grupy System perkusistę Jerzego Dąbrowskiego wymieniali kolejno:  Marek Ślazyk, Ryszard Idzi oraz Jacek Wojnarowski. W czerwcu 1972 r. odszedł basista - Leszek Podstawka, rozpoczynając współpracę z Estradą i Polską Agencją Artystyczną "Pagart".
     Po odejściu Leszka Podstawki zespół kontynuował pracę z Krzysztofem Ścierańskim aż do zakończenia działalności, co miało miejsce we wrześniu 1975 roku.
mat. Leszek Podstawka - New Jersey paźdz. 2006

      Zespół wystąpił na koncertach na terenie kraju m.in. w Mielnie ( muszla koncertowa ) Koszalinie, ( amfiteatr ) Gliwicach ( klub Gwarek ), w Radomiu w hali RZO Radoskór, w Kielcach, koncertował przed Collegium Novum UJ w 1974 roku, występował w studenckich klubach m.in. w Rotundzie, Zaścianku, Gwarku, Karliku, Buda, FILUTEK, Atarax, w klubie Polfy ( Wander )..
mat. Lesław Palca-Palczyński - Kraków 2021


 Skład zespołu od 1970r.:

gitara bas -   Leszek Podstawka // Krzysztof Ścierański
gitara solo,rytm - Paweł Ścierański
perkusja -      Jerzy Dąbrowski (ex Niebiesko-Czarni) // Marek Ślazyk // Ryszard Idzi // Jacek Wojnarowski // Paweł Nowak
keyb ses. -     Władysław Sendecki "Adzik"
gitara ses. -   Ryszard Styła

vocal -      Lech Palca-Palczyński (ex Wawele)
menadżer -      Tadeusz Krzywda


Kliknij aby powiększyć

Rok 1971

Rok 1972-1973

Rok 1974


mat.dost. Lesław Palca


Ryszardy-Kronika
 GÓRA

 
 
Copyright © R.Szczudłowski
2003 -
2023
Kraków