RYSZARDY i INNI - o zespołach muzycznych lat 60 w Krakowie
http://www.ryszardy.pl
HOME Mapa Co nowego Ryszardy 2009 Universal MG Brzaski NSM Kronika Składy Galeria Film
Lata 60 Lata 70 Ciekawe Audio Artykuly Linki IFK Księga Dzięki Indeks
 

1    2    3    4    5
Ciekawostki - ludzie, zespoły

Roman Kapelan Błękitni -1966 i jego zespół dziś..  

Rok 2007 - kwiecień
    Korzenie muzyczne Romana Kapelana to lata 60, a zespół w którym wówczas gral to  Błękitni . Swoje hobby muzyczne Roman kontynuuje do dziś, występując razem z rodzinnym zespołem muzycznym lub też pod barwami byłego pracodawcy - TPSA - do którego skład ulega zmianie w zależności od zapotrzebowania w imprezach patronackich tej instytucji. Zespół Romana Kapelana dzisiaj występuje pod nazwą BLUE  BAND.



Jazz Club
- Piwnica Pod Baranami  

Rok 2007 - marzec
    Reaktywację Jazz Clubu w Piwnicy Pod Baranami zainicjował Marek Michalak, - w latach 60 The Lessers, Telstar, Piasty, Szwagry .. - przy udziale Marka Rosnera. Celem jest próba odbudowania klubu, kontaków pomiędzy muzykami , uczestnikami dawno nie działajacych jamów oraz zwykłych spotkań z różnych okazji. Klub działa drugi miesiąc i ma już pierwsze efekty. Nieśmiało schodzić się zaczynają dawni koledzy i znajomi znajomych.. Koncerty odbywają się w każdy czwartek i dotyczą w wiekszości tradycjonalistów. Od pewnego czasu Marek Rosner prowadzi blog pod tytułem Swinging Old Jazz Stars, gdzie można odnależć wiele różnych informacji o Jazz Clubie i n/t odbytych koncertów, a także przyszłych.

  Kliknij aby powiększyć

      Rok 2007 - marzec





Echa muzyki  

- Shadowmania 2006 -
 obejrzyj Shadowmanią... 
- polscy  Fani  na  Shadowmanii -

Rok 2006 - 30 wrzesień
     Jeden z Fanklubów muzyki gitar elektrycznych lat 60 - Toronto Shadows Club.
Sprzęt akustyczny jaki można oglądać na fotografiach z lat 60, taki na jakim zespół The Shadows wówczas grać, dokonując mnóstwa wspaniałych, przebojowych nagrań, a którego covery przez wiele lat rozbrzmiewały także w klubach polskich i radio. Dziś aby je usłyszeć trzeba dotrzeć do Fanklubu lub kolekcjonerskich zbiorów płytowych.

     Muzyka zespołu, czystobrzmiąca, rytmiczna, melodyjna, łatwo wpadająca w ucho i rozpoznawalna przez charakterystyczne brzmienie, wspomagane efektem echa i pogłosu i szczególnej, wirtuozerskiej gry solowej Hanka Marvina. W większości wykonywana na Fenderze Stratocasterze, specjalnie z Ameryki sprowadzonym dla niego przez Cliffa Richarda. Dziś instrument ten jest własnością Bruce Welcha.

     Muzyka zespołu, styl ma wielu, wspaniałych naśladowców lecz jej liryczny głos
acz zdecydowanie brzmiący nie osiąga wyżyn modelu aktualnych trendów. I choć Hank Marvin zaszył się w Perth pracując w zaciszu własnego studia, stroniąc już od wielkich estrad to założyciel zespołu The Shadows, Bruce Welch do dziś, wraz ze swymi muzykami odwiedza światowe Fankluby, podtrzymując tradycje brzmienia w składzie instrumentalnym, od początku, konsekwentnie lansowanym przez zespół. A jego model składu instrumentalnego - także w innych stylach: trzy gitary, perkusja - funkcjonuje do dziś. Jeden, jedyny raz można było usłyszećich w Polsce na żywo - w 1965 roku, w Warszawie.

     Będąc zdecydowanym fanem tej muzyki i zespołu cieszą się, że poprzez fanów, przyjaciół mam możliwość odświeżenia tego muzycznego w skali światowej ewenementu. Poniekąd mam wgląd na działalność Toronto Shadows Club poprzez mojego przyjaciela - Ryszarda Wilka -
 Pięciu znad Wisły  - będącego cały czas w zdecydowanej jego bliskości. Mam nadzieję, że dla fanów tej muzyki swoistego rodzaju perełką będzie materiał z Shadowmanii 2006, za który

Ryszard !   bardzo Ci dziękuję !!..
     Masz to szczęście, że z muzykami tego kultowego zespołu możesz porozmawiać, z tymi z którymi najpiękniejsze lata młodości fanów The Shadows najtrwalej zapisały się w naszej pamięci ...




Spotkania po latach..  
Rok 2006 - czerwiec - październik
     Spotkania po wielu latach to okazja do wspomnień tym bardziej, że wspomnienia związane są z młodością, a w pamięci pozostały jako najtrwalszy materiał. Spotkanie Marka Pawlaka (Sztokholm) i Jerzego Mondrzyka (Wiedeń) miało miejsce w Krakowie także w klubie "U Muniaka". Spotkanie Jerzego Morańskiego i Stanisława Florka - prywatnie, przy moim, skromnym udziale.
     Niżej, czterech Pionierów jazzu w Nowej Hucie - na spotkaniu członków zespołu ZDK - zespołu, który przed 50 laty jako pierwszy zainaugurował muzykę jazzową z nowo powstającym mieście - Nowa Huta była kiedyś miastem, a nie dzielnicą Krakowa.

  Kliknij aby powiększyć
      Rok 2007 - styczeń

      Rok 2006



Ciekawostki - ludzie, zespoły
1   2   3   4   5

--> Ryszardy-Kronika
 GÓRA

 
 
Copyright © R.Szczudłowski
2003 -
2024
Kraków