Główna   
 Mapa
 Co nowego
 
 Ryszardy 2009
 Brzaski
 NSM  J& B& R

RYSZARDY
 Kronika
 Składy
 Galeria
 Film 1964

INNE  GRUPY
 Lata 60
 Lata 70..

 Ciekawe
 Audio
 Artykuły
 Linki

 IFK The
  Shadows

  IFK
 
 Księga Gości
 Dzięki
 Indeks

Ryszardy-Kronika

Copyright © Szczudłowski
2003 - 2021 Kraków

RYSZARDY i INNI - o zespołach muzycznych lat 60 w Krakowie
https://ryszardy.pl

Kabarety,  kabarety...

Rok 1971

     Kabaret w klubie VIOLINKA w Krakowie-Nowej Hucie - fragmentaryczny zapis z długiej linii kabaretów mających tradycję od wczesnych lat 50'.....

      Oprawą muzyczną kabaretu i akompaniatorem był Krzysztof Szwajger (pomagała mu - ustawiając głosy - jego małżonka znakomita sopranistka). Wiodącą rolę odgrywała Ola Maurer (później w Piwnicy pod Baranami) następnie Bożena Jasiak (świeżutka lekarka zaraz po studiach).      Męską stronę reprezentowali Jacek Bendkowski, Henryk Kuma, Janusz Langenfeld i Jacek Romiszewski.
W repertuarze zespołu znalazły się między innymi poezje francuskiego zbereźnika Franciszka Villona. W konkursie kabaretów w Koninie zespół zdobył znaczącą nagrodę.
     Program kabaretu prezentowany był w wielu miejscach Polski, między innymi w 1971 w Szczecinku i Czaplinku na centralnej propagandowej imprezie Rajdzie Szlakiem Wału Pomorskiego - którą przygotował Adam Kawa (światło dźwięk) - a rosyjskie romanse wykonywał Mieczysław Święcicki.
     Podczas tras widowiskowych rolę kierownika pełnił Stanisław Nowakowski.
W Nowej Hucie było sporo osiedlowych klubów i klubików,które spełniały znakomitą role propagatora sztuki. Takim klubikiem było "Słoneczko" na osiedłu Słonecznym, który prowadziła Helena Drwal a w tym maluteńkim pomieszczeniu działy się znakomite rzeczy (chociażby ballady śpiewane przez Dorotę Łowczyńską).
mat. Jacek Romiszewski - Sunnyvale 2006


Poniżej: spektakl kabaretu w sali kawiarni Zakładowego Domu Kultury na os. Górali w Nowej Hucie

Kabaret podczas "wieczoru przy świecach" w sali kawiarni Zakładowego Domu Kultury na os. Górali w Nowej Hucie. Zdjęcie z lewej strony: podgrywa na pianinie Jacek Romiszewski a towarzyszą mu Zofia Kocoń i Zbigniew Wąsik. Na pozsostałych zdjęciach znajduje się m/innymi Janusz Langnfeld, Krzysztof Szwajgier, Wiesław Kubas...


Ryszardy-Kronika

Copyright © Szczudłowski
2003 - 2021 Kraków