RYSZARDY i INNI - o zespołach muzycznych lat 60 w Krakowie
http://www.ryszardy.pl
HOME Mapa Co nowego Ryszardy 2009 Universal MG Brzaski NSM Kronika Składy Galeria Film
Lata 60 Lata 70 Ciekawe Audio Artykuly Linki IFK Księga Dzięki Indeks
 

Kabarety,  kabarety...

Rok 1971

     Kabaret w klubie VIOLINKA w Krakowie-Nowej Hucie - fragmentaryczny zapis z długiej linii kabaretów mających tradycję od wczesnych lat 50'.....

      Oprawą muzyczną kabaretu i akompaniatorem był Krzysztof Szwajger (pomagała mu - ustawiając głosy - jego małżonka znakomita sopranistka). Wiodącą rolę odgrywała Ola Maurer (później w Piwnicy pod Baranami) następnie Bożena Jasiak (świeżutka lekarka zaraz po studiach).      Męską stronę reprezentowali Jacek Bendkowski, Henryk Kuma, Janusz Langenfeld i Jacek Romiszewski.
W repertuarze zespołu znalazły się między innymi poezje francuskiego zbereźnika Franciszka Villona. W konkursie kabaretów w Koninie zespół zdobył znaczącą nagrodę.
     Program kabaretu prezentowany był w wielu miejscach Polski, między innymi w 1971 w Szczecinku i Czaplinku na centralnej propagandowej imprezie Rajdzie Szlakiem Wału Pomorskiego - którą przygotował Adam Kawa (światło dźwięk) - a rosyjskie romanse wykonywał Mieczysław Święcicki.
     Podczas tras widowiskowych rolę kierownika pełnił Stanisław Nowakowski.
W Nowej Hucie było sporo osiedlowych klubów i klubików,które spełniały znakomitą role propagatora sztuki. Takim klubikiem było "Słoneczko" na osiedłu Słonecznym, który prowadziła Helena Drwal a w tym maluteńkim pomieszczeniu działy się znakomite rzeczy (chociażby ballady śpiewane przez Dorotę Łowczyńską).
mat. Jacek Romiszewski - Sunnyvale 2006


Poniżej: spektakl kabaretu w sali kawiarni Zakładowego Domu Kultury na os. Górali w Nowej Hucie

Kabaret podczas "wieczoru przy świecach" w sali kawiarni Zakładowego Domu Kultury na os. Górali w Nowej Hucie. Zdjęcie z lewej strony: podgrywa na pianinie Jacek Romiszewski a towarzyszą mu Zofia Kocoń i Zbigniew Wąsik. Na pozsostałych zdjęciach znajduje się m/innymi Janusz Langnfeld, Krzysztof Szwajgier, Wiesław Kubas...


Ryszardy-Kronika
 GÓRA

 
 
Copyright © R.Szczudłowski
2003 -
2024
Kraków