Kabarety,  kabarety...
Rok 1971

Kabaret w klubie VIOLINKA w Krakowie-Nowej Hucie - fragmentaryczny zapis z długiej linii kabaretów mających tradycję od wczesnych lat 50'....

Oprawą muzyczną kabaretu i akompaniatem był Krzysztof Szwajger (pomagała mu - ustawiając głosy - jego małżonka znakomita sopranistka). Wiodącą rolę odgrywała Ola Maurer (później w Piwnicy pod Baranami) następnie Bożena Jasiak (świeżutka lekarka zaraz po studiach). Męską stronę reprezentowali Jacek Bendkowski, Henryk Kuma, Janusz Langenfeld i Jacek Romiszewski.

W repertuarze zespołu znalazły się między innymi poezje francuskiego zbereźnika Franciszka Villona. W konkursie kabaretów w Koninie zespół zdobył znaczącą nagrodę.

Program kabaretu prezentowany był w wielu miejscach Polski, między innymi w 1971 w Szczecinku i Czaplinku na centralnej propagandowej imprezie Rajdzie Szlakiem Wału Pomorskiego - którą przygotował Adam Kawa (światło dźwięk) - a rosyjskie romanse wykonywał Mieczysław Święcicki.

Podczas tras widowiskowych rolę kierownika pełnił Stanisław Nowakowski.

W Nowej Hucie było sporo osiedlowych klubów i klubików, które spełniały znakomitą role propagatora sztuki. Takim klubikiem było "Słoneczko" na osiedlu Słonecznym, który prowadziła Helena Drwal a w tym maluteńkim pomieszczeniu działy się znakomite rzeczy (chociażby ballady śpiewane przez Dorotę Łowczyńską).

mat. Jacek Romiszewski - Sunnyvale 2006

Kabaret podczas "wieczoru przy świecach" w sali kawiarni Zakładowego Domu Kultury na os. Górali w Nowej Hucie. Zdjęcie z lewej strony: podgrywa na pianinie Jacek Romiszewski a towarzyszą mu Zofia Kocoń i Zbigniew Wąsik. Na pozostałych zdjęciach znajduje się m/innymi Janusz Langnfeld, Krzysztof Szwajgier, Wiesław Kubas....