RYSZARDY i INNI - o zespołach muzycznych lat 60 w Krakowie
http://www.ryszardy.pl
HOME Mapa Co nowego Ryszardy 2009 Universal MG Brzaski NSM Kronika Składy Galeria Film
Lata 60 Lata 70 Ciekawe Audio Artykuly Linki IFK Księga Dzięki Indeks
 

Zobacz materiał zdjęciowy z prób przed koncertem
Zobacz materiał zdjęciowy z koncertu

NOWOHUCKA  KRONIKA  FILMOWA
 
o koncercie 06.10.2009
Klik na kronice..
 



Kurier Bieńczycki - gazeta lokalna Dzielnicy XVI
Rok 2009 - grudzień
     



w Radio Vox FM 
Rok 2009 - 15 pażdziernik

Posłuchaj audycji poniżej w odtwarzaczu


Migawki filmowe z koncertu 
Koncert  06.10.2009  pażdziernik
Podziękowania za mat. video dla: Roberta Musiałka, Jakuba Szwejkowskiego, Piotra Komendy
The River Twist / Cosy
Apache
The Savage
Round a Round
We Say Yeah
Living Doll / YoungOnes
Little Princess
Frightened City
The Young Ones
Wonderful Land
The Rise And Fall..
South Of The Border
The Savage
Foot Tapper
Cosy
Atlantis
The Savage - bis
Foot Tapper


60-lecie Nowej Huty
Historia  koncertu  i  koncert  zespołu  RYSZARDY  w  mediach

Radio Kraków

Radio Vox FM


  - koncert i podziękowania
Rok 2009 - 7 pażdziernik 
       Realizacja koncertu zespołu gitarowego Ryszardy rektywowanego na okazję 60-lecia Nowej Huty to przedsięwzięcie, za które członkowie zespołu wraz ze mną dziękują Wszystkim, zaangażowanym w osiągnięcie tego celu.

       Dla Pani Dyrektor SP 82 - Beaty Tomaszewskiej za "jaskrawe , zielone światło w ponad czterdziestoletnim tunelu niepamięci" za nadzór, realizację i przygotowanie dla nas koncertu na miarę benefisu.. mam nadzieję, że Pani marzenia z wcześniejszych spotkań bigbeatowców lat 60 się spełniły ?.. Cieszę się, że za Pani sprawą, wielu uczestników koncertu bardzo się wzruszyło i przypomniało młode lata.. to Pani Wielka Zasługa ! To Pani zasługa, że "cienie przeszłości" (The Shadows of the past) ożyły..

       Dla sercem zaangażowanych w całość przedsięwzięcia Pań: Zofii Wiekierak i Krystyny Downar, całemu Gronu Pedagogicznemu SP 82 wielką pracę i udział w zaśpiewaniu piosenek Clifa Richarda wg tekstów Romana Kapelana oraz Rodzicom i Dzieciom, które biorąc udział w koncercie pozwalały na chwilę wytchnienia - w ponad dwugodzinnej - imprezie śpiewając i tanćząc w rytmie twista i rocka and rolla.

       Bardzo szczególne podziękowania Panom Markowi Gadowskiemu i Robertowi Tomaszewskiemu za opanowanie akustyki sali gimnastycznej co wprawiło w zdumienie także ekipę z TV Kraków - bardzo dziękuję ! Przepraszam również Wszystkich, do których informacja - mimo dużo wcześniejszych zapowiedzi - o koncercie w radio, TV, gazetach, plakatach i stronie internetowej.. i wykonywanych telefonów osobiście przez p. Krysię Downar - nie dotarła..

       Bardzo serdecznie dziękuję Wszystkim moim Przyjaciołom, którzy dotarli jako zaproszeni i szczególnie tym, którzy przyszli mimo nie otrzymanych zaproszeń oraz Kolegów z zespołów Biała Gwiazda, Ametysty, Hrabiowie, Błękitni, Zdrój Jana - Dziękuję Wam bardzo !

      Do mojego Przyjaciela Ryszarda Wilka z Toronto w Kanadzie:
Ryszard ! Ty wiesz, że bez Ciebie nie byłoby po 40 latach The Shadows of the past.. w Nowej Hucie - Krakowie. Jestem Ci bardzo wdzięczny i nie protestuj !!!
Ryszard Szczudłowski   - 7 pażdziernik 2009 Kraków




  zagrają ....
Rok 2009 - wrzesień 


       Za namową wielu.... a w szczególności dzięki niespotykanemu darowi przekonywania Krystyny Downar RYSZARDY po 42 latach zagrają w dniu 06.10.2009 o godz. 17.30 w Szkole Podstawowej 82 na os. Kalinowym.
       RYSZARDY w składzie: Ryszard Szczudłowski (g.solo) 1963-1966), Jerzy Szwejkowski g.bas (1966-1967), Eugeniusz Górski-perkusja (1967), Jacek Nahajowski , bardzo młody i utalentowany fan zespołu i stylu muzyki The Shadows-g.solo/rytm (2009). Aktualnie
       zespół przygotowuje repertuar muzyki The Shadows w Szkole Podstawowej nr 82 w NH. Oprócz zespołu wystąpi także Grono Pedagogiczne SP82 i Dzieci.
       W repertuarze szkolnego koncertu znajdą się także przeboje Cliffa Richarda. Piosenki CLiffa Richarda zaśpiewa m.innymi pierwszy wokalista zespołu - Stefan Rzytki (1964-1965). Zobacz co jeszcze w temacie koncertu Zobacz też do BPP
Ryszard Szczudłowski   - wrzesień 2009 Kraków


KRAKÓW - Magistrat - rok 2009 - 14 czerwca

     Niedziela godz. 10.00 otwarcie prezentacji wystawy p.t. "Historia jednej róży czyli życie muzyczne w Nowej Hucie w latach 1950 - 1965 (1968)".        Na tej pięknej, dokumentalnej wystawie zaprezentowano życie muzyczne Nowej Huty w "złotych latach sześćdziesiątych". Dla wielu oglądających to bardzo wzruszające, odżyły wspomnienia pięknych czasów młodości rozśpiewane piosenkami m. innymi The Beatles i muzyką The Shadows.
       Zaprezentowano także osiągnięcia i pokazano działalność Szkoły Podstawowej nr 82 w Nowej Hucie na os. Kalinowym w organizacji konkursów śpiewu w szczególności z okresu boomu muzycznego tamtych lat w Nowej Hucie i Polsce. Nie ma słów, które wyrażą wdzięczność za tą piękną ideę, która zrodziła się w SP 82.

      Z wielkim uznaniem, wzruszeniem i aplauzem my, bigbeatowcy z tamtych lat wyrażamy wdzięczność za zachowanie od zapomnienia ludzi i muzyki, która była także fundamentem dla poźniejszej, nuzycznej sceny krakowskiej !!!.

       To nasze najpiękniejsze lata, to nasza młodość i nic nie jest w stanie wyrazić naszej radości i podziwu za przypomnienie nam tych pięknych czasów. Szczególne uznanie dla tej pięknej inicjatywy wyrażamy dla całego Grona Pedagogicznego SP 82, Uczniów, Rodziców, a w tym także Pani Dyrektor Beacie Tomaszewskiej za "zielone światło" i zaangażowanie w organizację oraz Pani Zofii Wiekierak i Pani Krystynie Downar za oddanie całego serca tej szlachetnej sprawie !

       SERDECZNE DZIĘKI !!!



Radio KRAKÓW - audycja "Przed hejnałem"
Rok 2009 - 12 czerwca
    godzina 10.00 - 11.00 na żywo. Audycję prowadziła Agnieszka Grybel. We wspomnieniach big beatowców Nowej Huty - uczestniczyli: Jerzy Ochoński, Janusz Gajec, Lesław Trojanowski, Zygmunt Schornstein, Krzysztof Partyka, Piotr Nitecki, dyrektor SP 82 p. Beata Tomaszewska, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki Waldemar Domański i Krystyna Downar - MFPP Posłuchaj audycji "Przed Hejnałem" w odtwarzaczu u góry


Nostalgie, nostalgie..
Międzyszkolny Festiwal Polskiej Piosenki - przeboje lat 50/60 - finał
Rok 2009 - 21 maja  
      MFPP - w dniu 21.05.2009 odbył się finał konkursu z udziałem zespołów zakwalifikowanych wcześniej do finału. Jak zwykle dużo radości roadziców, nauczycieli i gości , a także wspaniałej zabawy. Po konkursie odbyło się spotkanie muzyków lat 60 z Nowej Huty. Wśród muzyków obecni byli pionierzy nowohuckiego big beatu, zespołów: Biała Gwiazda, Ametysty, Ryszardy.. - klik zdjęcie
  Relacja z konkursu - zobacz
Zobacz uczestników spotkania na filmie        Wielkie słowa uznania i podziękowania za niesamowitą pracę w organizację konkursu i spotkania dla Dyrektor SP82 - Beaty Tomaszewskiej oraz Krysi Downar i Zofii Wiekierak

     Wielkość i siła emocji dochodziła zenitu. Skala wrażeń i przeżyć wizualistyczno-fonicznych przekroczyła granice Rubikonu. Obudzone wspomnienia i trudne do zwerbalizowania doznania wytoczyły z oczu wielu zaproszonych gości bobrowe łzy wzruszenia.

       To była wulkaniczna erupcja uczuć i dźwięków, pełna pozytywnej energii i witalności młodzieńczych organizmów. Szkolna dziatwa mocą młodzieńczego ducha i czaru zawładnęła bez reszty audytorium.
Przez bez mała 30 lat uczestniczyłem w szeregu przeglądów i konkursów artystycznych i to w najrozmaitszych przybytkach kultury.

       Nie apoteozując przesadnie muszę jednak szczerze wyznać, iż nie spotkałem się chyba dotąd z tak żywiołowym, pełnym ekspresji wykonawstwem piosenek jakie zaserwowali słuchaczom uczniowie szkoły podstawowej nr 82 w Nowej Hucie. Opisując ten nadzwyczajny koncert można by rzec, iż występujące formacje klasowe uruchomiły i wyzwoliły w sobie niezwykłe pokłady inwencji i wykonawczego potencjału na miarę wielkiego jubileuszu.

       60 rocznica powstania Nowej Huty to bezsprzecznie ogromnej wagi okoliczność, a tym samym istotna okazja do tego by przywołać genezę wielkich historycznych dokonań jakie wiążą się z powstaniem: nowego miasta, nowego społecznego środowiska, nowej cywilizacyjnej epoki.

       Toteż naturalną rzeczy koleją staje się fakt, iż jubileuszowe obchody uruchomiły zespół dynamicznych czynników inspiratywnych czego m.in. dowodem jest szkoła podstawowa nr 82. Podziwu godna aktywność i zaangażowanie grona nauczycielskiego w realizację wspomnianej imprezy wyniosła na piedestał Beatę Tomaszewską - dyrektor szkoły i panią Krystynę Downar/font>. Owemu inicjatywnemu duetowi (o predyspozycjach również wokalnych) słuchacze zawdzięczają znakomite prezentacje wokalno-artystyczne nie pozbawione walorów widowiskowych na naprawdę wysokim poziomie.

       W nieodległej przyszłości miłośnicy piosenki będą mogli fetować wykonawców w znacznie szerszym wymiarze - podczas Międzyszkolnego Festiwalu "O Nowej to Hucie Piosenka". Warto podkreślić, iż przedsięwzięcia te mają oddanego Przyjaciela w osobie pomysłodawcy Biblioteki Polskiej Piosenki - Waldemara Domańskiego.

       Wszechwładna dominacja piosenek w języku angielskim i nie tylko - w coraz większym stopniu uprawiana również przez naszych autorów - powoduje dotkliwe zaniechanie wykonywania niewyobrażalnie ogromnych zasobów w postaci pięknych nastrojowych i artystycznie wartościowych, a pośród nich również krzepiących narodowego ducha polskich piosenek.

       Toteż w tym kontekście przekonanie o misyjnej roli owej instytucji i jej ze wszech miar koniecznej racji bytu jest niepodważalne. Tym bardziej, iż zakrojone na szeroką skalę akcje rozśpiewania mieszkańców Krakowa, a w tym również Nowej Huty organizowane są właśnie pod auspicjami Biblioteki Polskiej Piosenki.

       Bijąc pokłony z wyrazami szczerego uznania pod adresem organizatorów i wykonawców dotychczasowych imprez, pozostaje wiązać nadzieje, iż wiele podobnych - wysokiego lotu wykonań artystycznych, wiele pięknych piosenek w perspektywie jubileuszowych obchodów jeszcze przed nami.
Stanisław Florek


Nostalgie, nostalgie..
Spotkanie jazzmanów i bigbeatowców z Nowej Huty z lat 50-tych i 60-tych
XX wieku
Rok 2009 - 14 maja  



Nowohuckie mini impresje muzyczne w Radio Kraków 
Rok 2009 - 26 Luty  
      Biblioteka Polskiej Piosenki to program radiowy prowadzony przez Waldemara Domańskiego. Dzisiaj padło na autorów strony internetowej http://www.ryszardy.pl. Obchody 60 lecia Nowej Huty to cały rok 2009 i co za tym idzie: wspomnienia z historii kultury lat 50/60 a także muzyka i piosenka.
     Nagrana w Studio S3 godzinna audycja jest zaledwie wprowadzeniem w tamte czasy, daje jednak minimalny o nich obraz czego ukoronowaniem mogła by być chęć zgłębienia dalszej wiedzy o Nowej Hucie w oparciu o już istniejącą literaturę oraz tą stronę.
     Udział w audycji oprócz prowadzącego - biorą Panie: Dyrektor SP82 Beata Tomaszewska, Krystyna Downar, Zofia Wiekierak i autorzy strony: Stanisław Florek, Ryszard Szczudłowski. Pierwsza emisja programu - niedziela 01-03-2009 godz. 10.00 powtórzenie: 05-03-2009 godz. 23.15 i 07-03-2009 godz. 21.00 .




Ryszardy-Kronika
 GÓRA

 
 
Copyright © R.Szczudłowski
2003 -
2024
Kraków