RYSZARDY i INNI - o zespołach muzycznych lat 60 w Krakowie
http://www.ryszardy.pl
HOME Mapa Co nowego Ryszardy 2009 Universal MG Brzaski NSM Kronika Składy Galeria Film
Lata 60 Lata 70 Ciekawe Audio Artykuly Linki IFK Księga Dzięki Indeks
 

Wspomnienie o Jurku Wójciku

       ........Drodzy Przyjaciele, nie mogę się oprzeć aby dopisać parę słów o moim Drogim, Świętej Pamięci Przyjacielu, Jurku Wójciku.

       Zaczynaliśmy w Technikum Energetycznym, tzw. "Akademii Loretańskiej" i przez pięć lat byliśmy kolegami z ławki. Byłem pierwszy przed nim, który grał na gitarze, od powiedzmy 12-go roku życia, ale Jurek, zawsze ciekawy i artystycznie usposobiony również szybko się na gitarę załapał i oboje często praktykowaliśmy i słuchaliśmy muzyki szczególnie z Radia Luxembourg i tak się chyba zaczęło.

       Krótko mówiąc Jurek , urodzony geniusz, z perfekcyjnym "uchem", niedługo wytrwał jako technik elektryk po otrzymaniu dyplomu. Był samoukiem i gitary, i języka angielskiego więc podjął studia na UJ na Anglistyce. Tam otrzymał dyplom magistra pisząc pracę o Bob'ie Dylan'ie.

       Również praktykował Karate i jako pierwszy w Europie !.. Zdobył brązowy pas jako karateka Kyokushinkai otrzymując ten stopień wyróżnienia od mistrza w Holandii. Potem sam prowadził szkołę karate w Krakowie. Cudem jest, że nieraz grał na gitarze z powybijanymi palcami.

       Jurka dzieje i osiągnięcia są dobrze znane jego wielu przyjaciołom ale fakt, który należy podkreślić to ten, że był to człowiek osiągający perfekcję w tak wielu różniących się od siebie dziedzinach, a to pokazuje jak piękni i zdolni, jak cenni ludzie angażowali swój talent w dziele rozwoju muzyki nie tylko w Krakowie-Nowej Hucie ale i w Polsce.

       Nasze miasto to prawdziwa kolebka nauki, artyzmu i postępu w tak wielu dziedzinach życia. Czujmy się dumni i uprzywilejowani, że tutaj żyjemy i udzielaliśmy się naukowo i artystycznie. Proszę znaleźć wspaniały nekrolog jaki napisał dla Jurka Wójcika jeszcze jeden fenomen naszych czasów, Pan Andrzej Keyha.

       Uczestniczył w teatralnych happeningach ( bo tak trzeba nazwać ich występy ) Zdroju Jana i był naszym, serdecznym przyjacielem.

       Nie ma żadnych podsumowań, dzieło tworzenia kultury nadal trwa i w tym dziele nadal uczestniczą następne pokolenia wspaniałych ludzi.

      Ale najważniejsza w tym wszystkim była zawsze muzyka , więc słuchajmy załączonych do tej strony internetowej utworów i The Shadows w wykonaniu Ryszardów i muzyki Zdroju Jana, prawdziwych prekursorów awangardowej muzyki XXI-go wieku odbywającej się w ubiegłym stuleciu.

      Ryszardowi Szczudłowskiemu jeszcze raz składam należne mu akolady za prowadzenie strony RYSZARDY I INNI.

       Pozdrawiam Wszystkich, Wiesław Szerla, kiedyś BEZIMIENNI....

Wiesław Szerla   10 październik 2021Ryszardy-Kronika
 GÓRA

 
 
Copyright © R.Szczudłowski
2003 -
2024
Kraków