Główna   
 Mapa
 Co nowego
 
 Ryszardy 2009
 Brzaski
 NSM  J& B& R

RYSZARDY
 Kronika
 Składy
 Galeria
 Film 1964

INNE  GRUPY
 Lata 60
 Lata 70..

 Ciekawe
 Audio
 Artykuły
 Linki

 IFK The
  Shadows

  IFK
 
 Księga Gości
 Dzięki
 Indeks

Ryszardy-Kronika

Copyright © Szczudłowski
2003 - 2021 Kraków
 

RYSZARDY i INNI - o zespołach muzycznych lat 60 w Krakowie
https://ryszardy.pl

Bez Tytułu
Klik - powrót / back

ab ovo  rok 1966
  Kliknij aby powiększyć
      Zespół Wawele powstał w 1966 roku. Inicjatorem jego powstania był Leszek Palca-Palczyński - vocal. Na zdjęciu obok skład zespołu:
Janusz Mamczarczyk
- gitara basowa, Lesław Palca - vocal, Krzysztof Marjański - gitara, vocal, Janusz Czarnecki - gitara, Andrzej Puszkarzewicz (nieobecny na zdjęciu) - perkusja, . Początkowo próby odbywały się w Krakowskich Zakładach Gospodarstwa Domowego na ul.Lwowskiej, poźniej - po propozycji Marka Olesia - w oddziale Z.P.C WAWEL na ul.Kącik 2.
      Ze względu na podjęcie studiów Krzysztof Marjański odszedł z zespołu, a z powyższego składu dwóch muzyków Lesław Palca i Andrzej Puszkarzewicz kontynuowało dalszą działalność muzyczną, zapoczątkowując całą linię późniejszych składów osobowych i sukcesów Waweli.
      Zespół zintegrował się w lecie 1967 r. a patronat nad nim objęły Zakłady Przemysłu Cukierniczego - Wawel - w Krakowie. Od nazwy ZPC "WAWEL" pochodzi nazwa zespołu. Kompozytorem, aranżerem był Edward Krzynówek. W repertuarze zespołu było 8 kompozycji własnych. Zespół wygrywał wówczas prawie wszystkie konkursy muzyczne.

      Znaczący występ zespołu odbył się w kwietniu 1968 r. na czwórmeczu zespołów beatowych Krakowa w którym zespół Wawele zdobył I miejsce, a w którym uczestniczyły także zespoły: Telstar, Rytmy i Czarne Perły . Kolejny znaczący występ miał miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki i Muzyki w Jeleniej Górze w 1968 roku (zdjęcia poniżej), obok występujących także Elżbiety Igras i Jacka Lecha.

      Na Stadionie Śląskim w Chorzowie w obecności prawie 40 tys.widzów Wawele wystąpiły obok m.in. zespołów: Breakout z Mirą Kubasińską, Tadeuszem Nalepą i Włodzimierzem Nahornym, zesp. ABC Andrzeja Nebeskiego z Haliną Frąckowiak, czeskiego zespołu Flamengo, Grupy Hard Road z holenderską wokalistką Mariolaine i Michałem Muzolfem - gitara basowa (ex Breakout) oraz laureatów II MFM.

      Po koncercie na Stadionie Śląskim, następnego dnia czyli 21.07.1969 r zespół wystąpił w TVP Katowice z laureatami konkursu, między innymi z zespołem Dżamble, Barbarą Trzetrzelewską, Waldemarem Koconiem...      W 1969 r. zespół brał udział i zwyciężył w Tarnowskim Miesiącu Muzyki Młodzieżowej. Uczestniczył również w I Międzywojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Młodzieżowych Zespołów Wokalno - Muzycznych w Sanoku oraz na VII KFPP w Opolu. Na wiosnę 1969 roku grupa dostała się do finału ogólnopolskiego zmieniając na tą okoliczność skład.

     Po finale i zajęciu I miejsca, grupa odbyła tourne po Polsce razem i inną grupą - Romuald i Roman - przez tydzień czasu występowała w legendarnym, sopockim Non Stopie. W składzie wówczas znajdowali się: Bogusław Dmochowski, Edward Krzynówek, Lech Palca-Palczyński, Marek Ślazyk. Dokonane zostały także nagrania studyjne w radiu w Warszawie i Katowicach. W lecie 1969 roku, w Radio Warszawa na ul.Myśliwieckiej zespół udzielił wywiadu i dokonał także 8 nagrań (kompozycji własnych) w reżyserii dźwiękowej Sławomira Pietrzykowskiego wg kompozycji Edwarda Krzynówka, między innymi: "Ali Bej", "Gwiazdy nad Krakowem", "Krakowiak" - w nowej aranżacji i aranżowanej przyśpiewki ludowej "Powiesili kota". Nagrania wyemitowano pierwszy raz przez radio w dniu 12.06.1969 roku w Programie III Polskiego Radia - autorstwo Sławomira Pietrzykowskiego. Wielokrotnie poźniej emisję powtarzano. Material ten zostal skasowany na podstawie protokołu podpisanego przez Dyrektora Naczelnego Redakcji Programu III z datą 16.09.1975r.
     W tym złotym okresie sukcesów dla zespołu i zdobyciu popularności grupa występowała także w większości krakowskich klubów studenckich.Skład zespołu:
gitara solo -

gitara rytm -
gitara bas -
trąbka -
puzon -
piano -

perkusja -
vocal -
kier.zespołu -
1966-1969 
Janusz Czarnecki / Roman Siwek / Antoni Krupa / Andrzej Lorenz / Bogusław Dmochowski

Krzysztof Marjański / Stanisław Nogieć
Janusz Mamczarczyk / Aleksander Glik / Edward Krzynówek
Kazimierz Michalik
Tadeusz Sikora / Sławomir Marcinkiewicz
Andrzej Puszkarzewicz / Zbigniew Baranowski ("Renato Bertoli")

Jan Jurewicz / Andrzej Puszkarzewicz / Jan Jurewicz / Marek Ślazyk
Lech Palca-Palczyński
Marek Oleś

Rok 1967 - 1968

Kliknij aby powiększyć

Rok 1968-1969Ryszardy-Kronika

Copyright © Szczudłowski
2003 - 2021 Kraków