RYSZARDY i INNI - o zespołach muzycznych lat 60 w Krakowie
http://www.ryszardy.pl
HOME Mapa Co nowego Ryszardy 2009 Universal MG Brzaski NSM Kronika Składy Galeria Film
Lata 60 Lata 70 Ciekawe Audio Artykuly Linki IFK Księga Dzięki Indeks
 

ab ovo  rok 1966
Bez Tytułu

      Zespół Wawele powstał w 1966 roku. Inicjatorem jego powstania był Leszek Palca-Palczyński - vocal. Na zdjęciu obok skład zespołu:
Janusz Mamczarczyk
- gitara basowa, Lesław Palca - vocal, Krzysztof Marjański - gitara, vocal, Janusz Czarnecki - gitara, Andrzej Puszkarzewicz (nieobecny na zdjęciu) - perkusja, . Początkowo próby odbywały się w Krakowskich Zakładach Gospodarstwa Domowego na ul.Lwowskiej, poźniej - po propozycji Marka Olesia - w oddziale Z.P.C WAWEL na ul.Kącik 2.
      Ze względu na podjęcie studiów Krzysztof Marjański odszedł z zespołu, a z powyższego składu dwóch muzyków Lesław Palca i Andrzej Puszkarzewicz kontynuowało dalszą działalność muzyczną, zapoczątkowując całą linię późniejszych składów osobowych i sukcesów Waweli.

      Zespół zintegrował się w lecie 1967 r. a patronat nad nim objęły Zakłady Przemysłu Cukierniczego - Wawel - w Krakowie. Od nazwy ZPC "WAWEL" pochodzi nazwa zespołu. Kompozytorem, aranżerem był Edward Krzynówek. W repertuarze zespołu było 8 kompozycji własnych. Zespół wygrywał wówczas prawie wszystkie konkursy muzyczne.

      Znaczący występ zespołu odbył się w kwietniu 1968 r. na czwórmeczu zespołów beatowych Krakowa w którym zespół Wawele zdobył I miejsce, a w którym uczestniczyły także zespoły: Telstar, Rytmy i Czarne Perły . Kolejny znaczący występ miał miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki i Muzyki w Jeleniej Górze w 1968 roku (zdjęcia poniżej), obok występujących także Elżbiety Igras i Jacka Lecha.

      Na Stadionie Śląskim w Chorzowie w obecności prawie 40 tys.widzów Wawele wystąpiły obok m.in. zespołów: Breakout z Mirą Kubasińską, Tadeuszem Nalepą i Włodzimierzem Nahornym, zesp. ABC Andrzeja Nebeskiego z Haliną Frąckowiak, czeskiego zespołu Flamengo, Grupy Hard Road z holenderską wokalistką Mariolaine i Michałem Muzolfem - gitara basowa (ex Breakout) oraz laureatów II MFM.

      Po koncercie na Stadionie Śląskim, następnego dnia czyli 21.07.1969 r zespół wystąpił w TVP Katowice z laureatami konkursu, między innymi z zespołem Dżamble, Barbarą Trzetrzelewską, Waldemarem Koconiem...      W 1969 r. zespół brał udział i zwyciężył w Tarnowskim Miesiącu Muzyki Młodzieżowej. Uczestniczył również w I Międzywojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Młodzieżowych Zespołów Wokalno - Muzycznych w Sanoku oraz na VII KFPP w Opolu. Na wiosnę 1969 roku grupa dostała się do finału ogólnopolskiego zmieniając na tą okoliczność skład.

     Po finale i zajęciu I miejsca, grupa odbyła tourne po Polsce razem i inną grupą - Romuald i Roman - przez tydzień czasu występowała w legendarnym, sopockim Non Stopie. W składzie wówczas znajdowali się: Bogusław Dmochowski, Edward Krzynówek, Lech Palca-Palczyński, Marek Ślazyk. Dokonane zostały także nagrania studyjne w radiu w Warszawie i Katowicach. W lecie 1969 roku, w Radio Warszawa na ul.Myśliwieckiej zespół udzielił wywiadu i dokonał także 8 nagrań (kompozycji własnych) w reżyserii dźwiękowej Sławomira Pietrzykowskiego wg kompozycji Edwarda Krzynówka, między innymi: "Ali Bej", "Gwiazdy nad Krakowem", "Krakowiak" - w nowej aranżacji i aranżowanej przyśpiewki ludowej "Powiesili kota". Nagrania wyemitowano pierwszy raz przez radio w dniu 12.06.1969 roku w Programie III Polskiego Radia - autorstwo Sławomira Pietrzykowskiego. Wielokrotnie poźniej emisję powtarzano. Material ten zostal skasowany na podstawie protokołu podpisanego przez Dyrektora Naczelnego Redakcji Programu III z datą 16.09.1975r.
     W tym złotym okresie sukcesów dla zespołu i zdobyciu popularności grupa występowała także w większości krakowskich klubów studenckich.


Skład zespołu:

1966-1969 

gitara solo - Janusz Czarnecki / Roman Siwek / Antoni Krupa / Andrzej Lorenz / Bogusław Dmochowski
gitara rytm - Krzysztof Marjański / Stanisław Nogieć
gitara bas - Janusz Mamczarczyk / Aleksander Glik / Edward Krzynówek
trąbka - Kazimierz Michalik
puzon - Tadeusz Sikora / Sławomir Marcinkiewicz
piano - Andrzej Puszkarzewicz / Zbigniew Baranowski ("Renato Bertoli")

perkusja -Jan Jurewicz / Andrzej Puszkarzewicz / Jan Jurewicz / Marek Ślazyk
vocal - Lech Palca-Palczyński
kier.zespołu - Marek Oleś

Rok 1967 - 1968

Kliknij aby powiększyć

Rok 1968-1969Ryszardy-Kronika
 GÓRA

 
 
Copyright © R.Szczudłowski
2003 -
2024
Kraków