http://www.ryszardy.pl   Indeks   Lata 60   Kronika   Galeria   Składy   Artykuły   Ciekawe   Dzięki   Księga   Linki
 http://www.ryszardy.pl 

 ŻACZKI 
      Zespół muzyczny grający w klubach studenckich w Krakowie w latach 1964 - 1968. W tym zespole właściwie swoją karierę wokalną rozpoczął Marek Pawlak.

     Zespół powstał we wrześniu 1964 r. założony został wspólnie z kolegami z klasy Liceum Ogólnokształcącego nr IV w Krakowie, kiedy już podjęliśmy studia. Pomysł był mój i Staszka po ukończeniu PSM w Krakowie w klasie skrzypiec i fortepianu. Po intensywnym szlifowaniu formy w oparciu o muzykę The Shadows w warunkach garażowych (sprzęt radiola, gitary z przystawkami) uzyskaliśmy niezły sprzęt dzięki Stasiowi Miękini, który w tym czasie tworzył zestawy "pieców". Skład zespołu:      1.Krzysztof Brzegowy g.bas. leader,
     2.Jan Stefański g.prow.
     3.Krzysztof Kuś g.rytm.
     4.Stanisław Kozioł dr.
     W styczniu 1965 zostaliśmy zaangażowani do klubu UJ "Stary Żaczek", stąd nazwa zespołu. W tym czasie do zespołu dołączyli: Michał Rymaszewski i Andrzej Becker z klubu "Pod Budą". Repertuar został wzbogacony o własne kompozycje,
     W czerwcu 1965 wzięliśmy udział w turnieju zespołów beatowych organizowanym przez klub "Szopa", gdzie zdobyliśmy II miejsce za "Czarnymi Perłami", a ja wyróżnienie jako basista.
     W listopadzie 1965 uczestniczyliśmy w Giełdzie Piosenki organizowanej przez klub "Pod Gruszą" rywalizując ze "Skaldami", gdzie zajęliśmy II miejsce piosenką pt "Już Zima" muz. M.Rymaszewski, sł. A.Becker. W wyniku czego zostaliśmy zaproszeni do nagrania dla Studia Rytm PR.      Rok1966; zagraliśmy w KS "Korona" na wieczorkach dla młodzieży. W latach 1967 do czerwca 1968 zagraliśmy pod patronatem ZSP AGH w "Domu Pieśni i Tańca AGH" przy ul.Reymonta. W tym czasie nastąpiły zmiany personalne w składzie zespołu :
     1.Krzysztof Brzegowy g.bas, leader
     2.Edward Rosak g.
     3.Wiesław Karkoszka key.
     4.Zdzisław Nazarko dr.
     5.Bogusław Biełło sax.
     6.Marek Marecki, Marek Pawlak voc.
     Zakończenie działalności zespołu nastąpiło w wyniku sytuacji jaka miała miejsce w związku z "Wydarzeniami Marcowymi" 1968', ale to już historia na inne opowiadanie..
Krzysztof Brzegowy   - grudzień 2011 Kraków
  Skład zespołu:

gitara bas - Krzysztof Brzegowy
gitara rytm. - Michał Rymaszewski
gitara solo - Edward Rosak
perkusja - Stanisław Kozioł

vocal - Michał Rymaszewski / Marek Marecki / Marek Pawlak
sax - Bogusław Biełło