http://www.ryszardy.pl   Indeks   Lata 60   Kronika   Galeria   Składy   Artykuły   Ciekawe   Dzięki   Księga   Linki

  Wulkany


      Zespół Wulkany powstał w 1964 w Liceum Ogólnokształcącym nr IV w Nowej Hucie. Grywał w szczególności na tanecznych wieczorkach szkolnych. W jego programie znajdowały się w większości covery znanych zespołów angielskich, a w szczególności ich przeboje prezentowane na świeżo w Radio Luxemburg.
     Próby odbywały się również w klubie Tabakiera pod czujnym okiem menadżera Zdzisława Synowca, a zespół korzystał z aparatury wykonanej przez Andrzeja Radwana a będącej pożniej własnością Zakładów Tytoniowych w których klub Tabakiera się znajdował.
     Na studniówce w liceum w 1965 roku oprócz Wulkanów zagrał też zespół Popioły ( I skład zespołu w którym granie rozpoczął m.innymi Radek Ratyński,  Zbyszek Sałata,  Zenek Rybarczyk . Złożony w zasadzie z uczniów tego liceum ale w większości grywał w MDK im.Korczaka lub zwanym inaczej - Domu Harcerza) .
     Ten skład zespołu był protoplastą Popiołów odtworzonych ponownie przez Radka Ratyńskiego w 1967 roku po rozwiązaniu zespołu Ryszardy. Ciekawostką jest fakt, że z IV Liceum wywodzi się dużo późniejszych muzyków: Konrad Ratyński, a także późniejsza wokalistka zespołu Ryszardy - Joanna Makiej, a poźniej Jola i Roma Doniec.
      Po maturze członków zespołu w 1965 roku Wulkany i Popioły zostały rozwiązane.
mat. Jerzy Cichocki - Kraków 2006

 Skład zespołu:

gitara solo, vocal -
gitara rytm. vocal -

perkusja, vocal -

menadżer -


Tadeusz Sawik
Jerzy Kanik

Jerzy Cichocki

Zdzisław Synowiec  w klubie Tabakiera