RYSZARDY i INNI - o zespołach muzycznych lat 60 w Krakowie
http://www.ryszardy.pl
HOME Mapa Co nowego Ryszardy 2009 Universal MG Brzaski NSM Kronika Składy Galeria Film
Lata 60 Lata 70 Ciekawe Audio Artykuly Linki IFK Księga Dzięki Indeks
 

ab ovo  rok 1966
Bez Tytułu

      Zespół Wawele powstaÅ‚ w 1966 roku. Inicjatorem jego powstania byÅ‚ Leszek Palca-PalczyÅ„ski - vocal. Na zdjÄ™ciu obok skÅ‚ad zespoÅ‚u:
Janusz Mamczarczyk
- gitara basowa, Lesław Palca - vocal, Krzysztof Marjański - gitara, vocal, Janusz Czarnecki - gitara, Andrzej Puszkarzewicz (nieobecny na zdjęciu) - perkusja, . Początkowo próby odbywały się w Krakowskich Zakładach Gospodarstwa Domowego na ul.Lwowskiej, poźniej - po propozycji Marka Olesia - w oddziale Z.P.C WAWEL na ul.Kącik 2.
      Ze wzglÄ™du na podjÄ™cie studiów Krzysztof MarjaÅ„ski odszedÅ‚ z zespoÅ‚u, a z powyższego skÅ‚adu dwóch muzyków LesÅ‚aw Palca i Andrzej Puszkarzewicz kontynuowaÅ‚o dalszÄ… dziaÅ‚alność muzycznÄ…, zapoczÄ…tkowujÄ…c caÅ‚Ä… liniÄ™ późniejszych skÅ‚adów osobowych i sukcesów Waweli.

      Zespół zintegrowaÅ‚ siÄ™ w lecie 1967 r. a patronat nad nim objęły ZakÅ‚ady PrzemysÅ‚u Cukierniczego - Wawel - w Krakowie. Od nazwy ZPC "WAWEL" pochodzi nazwa zespoÅ‚u. Kompozytorem, aranżerem byÅ‚ Edward Krzynówek. W repertuarze zespoÅ‚u byÅ‚o 8 kompozycji wÅ‚asnych. Zespół wygrywaÅ‚ wówczas prawie wszystkie konkursy muzyczne.

      ZnaczÄ…cy wystÄ™p zespoÅ‚u odbyÅ‚ siÄ™ w kwietniu 1968 r. na czwórmeczu zespołów beatowych Krakowa w którym zespół Wawele zdobyÅ‚ I miejsce, a w którym uczestniczyÅ‚y także zespoÅ‚y: Telstar, Rytmy i Czarne PerÅ‚y . Kolejny znaczÄ…cy wystÄ™p miaÅ‚ miejsce w Ogólnopolskim PrzeglÄ…dzie Piosenki i Muzyki w Jeleniej Górze w 1968 roku (zdjÄ™cia poniżej), obok wystÄ™pujÄ…cych także Elżbiety Igras i Jacka Lecha.

      Na Stadionie ÅšlÄ…skim w Chorzowie w obecnoÅ›ci prawie 40 tys.widzów Wawele wystÄ…piÅ‚y obok m.in. zespołów: Breakout z MirÄ… KubasiÅ„skÄ…, Tadeuszem NalepÄ… i WÅ‚odzimierzem Nahornym, zesp. ABC Andrzeja Nebeskiego z HalinÄ… FrÄ…ckowiak, czeskiego zespoÅ‚u Flamengo, Grupy Hard Road z holenderskÄ… wokalistkÄ… Mariolaine i MichaÅ‚em Muzolfem - gitara basowa (ex Breakout) oraz laureatów II MFM.

      Po koncercie na Stadionie ÅšlÄ…skim, nastÄ™pnego dnia czyli 21.07.1969 r zespół wystÄ…piÅ‚ w TVP Katowice z laureatami konkursu, miÄ™dzy innymi z zespoÅ‚em Dżamble, BarbarÄ… TrzetrzelewskÄ…, Waldemarem Koconiem...      W 1969 r. zespół braÅ‚ udziaÅ‚ i zwyciężyÅ‚ w Tarnowskim MiesiÄ…cu Muzyki MÅ‚odzieżowej. UczestniczyÅ‚ również w I MiÄ™dzywojewódzkim PrzeglÄ…dzie Amatorskich MÅ‚odzieżowych Zespołów Wokalno - Muzycznych w Sanoku oraz na VII KFPP w Opolu. Na wiosnÄ™ 1969 roku grupa dostaÅ‚a siÄ™ do finaÅ‚u ogólnopolskiego zmieniajÄ…c na tÄ… okoliczność skÅ‚ad.

     Po finale i zajÄ™ciu I miejsca, grupa odbyÅ‚a tourne po Polsce razem i innÄ… grupÄ… - Romuald i Roman - przez tydzieÅ„ czasu wystÄ™powaÅ‚a w legendarnym, sopockim Non Stopie. W skÅ‚adzie wówczas znajdowali siÄ™: BogusÅ‚aw Dmochowski, Edward Krzynówek, Lech Palca-PalczyÅ„ski, Marek Åšlazyk. Dokonane zostaÅ‚y także nagrania studyjne w radiu w Warszawie i Katowicach. W lecie 1969 roku, w Radio Warszawa na ul.MyÅ›liwieckiej zespół udzieliÅ‚ wywiadu i dokonaÅ‚ także 8 nagraÅ„ (kompozycji wÅ‚asnych) w reżyserii dźwiÄ™kowej SÅ‚awomira Pietrzykowskiego wg kompozycji Edwarda Krzynówka, miÄ™dzy innymi: "Ali Bej", "Gwiazdy nad Krakowem", "Krakowiak" - w nowej aranżacji i aranżowanej przyÅ›piewki ludowej "Powiesili kota". Nagrania wyemitowano pierwszy raz przez radio w dniu 12.06.1969 roku w Programie III Polskiego Radia - autorstwo SÅ‚awomira Pietrzykowskiego. Wielokrotnie poźniej emisjÄ™ powtarzano. Material ten zostal skasowany na podstawie protokoÅ‚u podpisanego przez Dyrektora Naczelnego Redakcji Programu III z datÄ… 16.09.1975r.
     W tym zÅ‚otym okresie sukcesów dla zespoÅ‚u i zdobyciu popularnoÅ›ci grupa wystÄ™powaÅ‚a także w wiÄ™kszoÅ›ci krakowskich klubów studenckich.


Skład zespołu:

1966-1969 

gitara solo - Janusz Czarnecki / Roman Siwek / Antoni Krupa / Andrzej Lorenz / Bogusław Dmochowski
gitara rytm - Krzysztof Marjański / Stanisław Nogieć
gitara bas - Janusz Mamczarczyk / Aleksander Glik / Edward Krzynówek
trÄ…bka - Kazimierz Michalik
puzon - Tadeusz Sikora / SÅ‚awomir Marcinkiewicz
piano - Andrzej Puszkarzewicz / Zbigniew Baranowski ("Renato Bertoli")

perkusja -Jan Jurewicz / Andrzej Puszkarzewicz / Jan Jurewicz / Marek Åšlazyk
vocal - Lech Palca-Palczyński
kier.zespołu - Marek Oleś

Rok 1967 - 1968

Kliknij aby powiększyć

Rok 1968-1969



Ryszardy-Kronika
 GÓRA

 
 
Copyright © R.SzczudÅ‚owski
2003 -
2024
Kraków