http://www.ryszardy.pl   Indeks   Lata 60   Kronika   Galeria   Składy   Artykuły   Ciekawe   Dzięki   Księga   Linki

   Kwaśne  Mleko

      Zespół powstał w sierpniu 1966 r. - jego założycielami byli: Marcin Limanowski i Andrzej Bogunia; we wrześniu dołączył do nich Stanisław Brzozowski, a w październiku Krzysztof Mróz. Patronat nad tworzącym się zespołem objęła Komenda Hufca ZHP Kraków-Grzegórzki.
     Pierwsze próby odbywały się w Klubie "Łącznościowiec" przy Poczcie Głównej (ul. Westerplatte 1), później w sali posiedzeń w gmachu PKO (ul. Wielopole 21 / ul. Dietla 90). Kompletowanie sprzętu i instrumentów oraz praca nad repertuarem (złożonym nie tylko z utworów obcych, ale także z własnych propozycji) trwały do początków 1967 r.
     Premierowy koncert grupy KM odbył się 5 lutego 1967 r. podczas balu instruktorów ZHP w Domu Kultury Dzieci i Młodzieży przy ul. Grunwaldzkiej 5.
     Od lutego do maja 1967 r. zespół występował (w składzie: 3 gitary + perkusja lub 2 gitary, piano + perkusja) w DK przy ul. Grunwaldzkiej, w Klubie "Łącznościowiec" i w "Yacht-Clubie".
     Kilkakrotnie z KM śpiewały gościnnie siostry - Anna Brania i Elżbieta Brania oraz Ryszard Kluziewicz, a w próbach uczestniczyli także początkujący wokaliści: Barbara Czajkowska, Wacław Masłyk i Maciej Pytel.
mat. Andrzej Bogunia - Kraków

  Skład zespołu:

gitara rytm. - Krzysztof Mróz
gitara bas.  voc - Stanisław Brzozowski
gitara solo, piano, voc - Marcin Limanowski
perkusja - Andrzej Bogunia

kier.muz. - Marcin Limanowski

   Trefle

     Zespół powstał w maju 1967 r. z połączenia grupy Kwaśne Mleko z duetem braci Chrenkoff.
Pierwszy występ odbył się 4 czerwca 1967 r. w Domu Kultury Dzieci i Młodzieży przy ul. Grunwaldzkiej 5*.
     Od czerwca 1967 r. do wiosny 1969 r. zespół grał w następujących klubach: "Pod Budą" "Gryf", "Pratchawiec", "Pod Przewiązką", "Karlik", "NOT", "Cassino" oraz w Domu Socjalnym AGH; stałym miejscem prób była sala w podziemiach Garnizonowego Kasyna Oficerskiego (ul. Bitwy pod Lenino 1).      Zespół miał w repertuarze - oprócz popularnych wówczas piosenek zagranicznych (Beatlesów, Rolling-Stonesów, Animalsów, Holliesów, Swinging-Blue-Jeansów, Cliffa Richarda i in., z polskimi tekstami A. Boguni) - także szereg utworów własnych; były to kompozycje instrumentalne Marcina Limanowskiego (Gramy w Trefle", "Lotos", "Bileter", "Reflektor", "Lala", "Droga", "Szakal", "Blachowkręty") i skomponowane przez niego, do tekstów Andrzeja Boguni, piosenki wykonywane wcześniej przez Kwaśne Mleko ("Jesteś piękna", "Robak mały", "Rzeczywistość", "To jest mój dom", "Powitanie zimy", "Jeszcze tylko kilka dni", "Lambretta", "Samotny bitels", "Veto!", "Słuchaj, słuchaj?", "Włodzio", "Kołysanka dla mojej córki", "W Cikowicach") oraz piosenki autorstwa (muzyka i słowa) Stanisława Chrenkoffa ("Przyjdą takie dni spokojne", "Nas o radę proś", "Odganiajcie złe dziewczyny", "Zapomnij mnie", "Ranne wstawanie", "Kto mnie zna", "Mówisz nie", "Jesień", "Zwierzenia", "Przepraszam") i Włodzimierza Chrenkoffa ("Biją czasu nam zegary", "Nie wracaj","Bal w melinie 65").
     Podejmowane w ostatnich tygodniach 1968 r. starania o realizację nagrań radiowych zakończyły się niepowodzeniem.
     Wiosną 1969 r., w związku z odejściem lidera zespołu - kierownika muzycznego, multi-instrumentalisty i kompozytora, Marcina Limanowskiego - Trefle zawiesiły działalność.
mat. Andrzej Bogunia - Kraków

  Skład zespołu:

gitara bas - Krzysztof Mróz
gitara rytm. voc - Stanisław Chrenkoff
gitara solo, piano, voc - Marcin Limanowski
perkusja - Andrzej Bogunia // Andrzej Puszkarzewicz

vocal - Włodzimierz Chrenkoff
organy - Zbigniew Baranowski ses.
menadżer - Zbigniew Polak
kier.muz. - Marcin Limanowski

Rok 1967