RYSZARDY i INNI - o zespołach muzycznych lat 60 w Krakowie
http://www.ryszardy.pl
HOME Mapa Co nowego Ryszardy 2009 Universal MG Brzaski NSM Kronika Składy Galeria Film
Lata 60 Lata 70 Ciekawe Audio Artykuly Linki IFK Księga Dzięki Indeks
 

Bez Tytułu
     Zespół pod nazwą "Czerwone Tarcze" / w nawiązaniu do obowiązkowo noszonych przez uczniów szkół średnich tarcz na lewym ramieniu - nasze były z błyskawicą - a także do nazwy zespołu "Czerwone Gitary" / działał na terenie Technikum Łączności mieszczącego się wówczas przy ulicy Łobzowskiej w Krakowie.
      Zespół istniał w latach 1964/65/66 pierwotnie pod nazwą "Czarty", którą to nazwę zmieniliśmy w 1965 roku, przechodząc pod opiekę szkoły. Początkowo próby odbywały się w prywatnych mieszkaniach. Nasze nieśmiałe , pierwsze rockowe poczynania to muzykowanie na zwykłych "pudłach" wyposażonych w firmowe "przystawki". Jako wzmacniacze służyły nam radioodbiorniki "Stolica" i "Domino". Radio "Domino" pełniło rolę przedwzmacniacza a jego gniazdo "głośnik dodatkowy" połączone było z wejściem na "adapter" w odbiorniku "Stolica". Zniekształcenia były ogromne, jednak w ten sposób uzyskiwaliśmy zaskakująco potężną siłę głosu.
     To był rok 1964 i próbowaliśmy grać w składzie: Marek Szerszeń - gitara, Wiesław Bujnowicz /nieżyjący już/ - gitara, Marek Żarnowski - gitara prowadząca i Franciszek Trynka - perkusja. Przez krótki okres graliśmy w składzie: Ryszard Tysowski gitara, Marek Żarnowski - gitara prowadząca i Zdzisław Beniuk - perkusja.

     W roku 1965 naszą grą zainteresowała się szkoła i uzyskaliśmy i salę do prób i sprzęt. Pracownia elektroniczna dała nam do dyspozycji wzmacniacze , kolumny głośnikowe i mikrofony. Grali wówczas / 1965/66/: Andrzej Lebiedowicz / niestety także już nieżyjący/ - na organach, Marek Żarnowski - na skonstruowanej przez siebie gitarze solowej, Zbigniew Kawalec - na gitarze akordowej i Ryszard Tysowski - na gitarze basowej. W takim składzie zespół przetrwał do 1966 roku.
     Trudno nie wspomnieć prof. Voglera - elektronika i muzyka, który czuwał nad całokształtem wykonywanych przez nas utworów a także, a może przede wszystkim - nieodżałowanego wychowawcę naszej "radiowej" klasy - inżyniera Jana Dobesza - wielkiego przyjaciela młodzieży i dobrego ducha naszego zespołu.
     Graliśmy wówczas angielskie utwory znane dzisiaj jako "British Invasion" a takż melodie "Czerwonych Gitar".
     Poza terenem Technikum Łączności występowaliśmy w Domu Kultury im. Henryka Jordana.

Mat. Marek Żarnowski-Kraków




Ryszardy-Kronika
 GÓRA

 
 
Copyright © R.Szczudłowski
2003 -
2024
Kraków