http://www.ryszardy.pl   Indeks   Lata 60   Kronika   Galeria   Składy   Artykuły   Ciekawe   Dzięki   Księga   Linki

   SYSTEM

Aktualny adres strony http://www.ryszardy.pl to:
http://www.ryszardy.pl klik
      Po zakończeniu działalności zespołu Rubiny w roku 1969 dwóch muzyków tej grupy - Paweł Ścierański -git i Leszek Podstawka-bg w roku 1970 zainicjowało utworzenie grupy System.
      W składzie - oprócz wyżej wymienionych - znaleźli się: Lech Palca-voc i Jerzy Dąbrowski-dr. Muzyka zespołu oscylowała w kierunku hard rocka.
      Zespół występował w klubach Krakowa i Nowej Huty. Przez dłuższy czas grywał w nowohuckim Technikum Hutniczo-Mechanicznym (THM). W lipcu i sierpniu 1971 r zespół koncertował w zakopiańskim non-stopie, usytuowanym w centrum Zakopanego.
      Któregoś lipcowego dnia słuchaczy spotkała miła niespodzianka: w trakcie występu grupy System na scenie pojawiła się, znana wtedy a legendarna dziś grupa Silesian Blues Band w pełnym składzie: Józef Skrzek-bg,harm,voc; Anthimos Apostolis "Lakis"-g i Jerzy Piotrowski-dr;
     Muzycy tej formacji przebywali w Zakopanem na swojej trasie koncertowej. Doszło rownież do wspólnego muzykowania grup System i Silesian Blues Band, tzw jam-session. Według wyemitowanej audycji radiowej oraz wydrukowanym artykule w prasie wojewódzkiej.."czad byl tak wielki, że świstaki uciekły na słowacką stronę.."
      W trakcie działalności grupy System perkusistę Jerzego Dąbrowskiego wymieniali kolejno:  Marek Ślazyk, Ryszard Idzi oraz Jacek Wojnarowski. W czerwcu 1972 r. odszedł basista - Leszek Podstawka, rozpoczynając współpracę z Estradą i Polską Agencją Artystyczną "Pagart".      Po odejściu Leszka Podstawki zespół kontynuował pracę z Krzysztofem Ścierańskim aż do zakończenia działalności, co miało miejsce we wrześniu 1975 roku.
mat. Leszek Podstawka - New Jersey

 Skład zespołu od 1970r.:

gitara bas -   Leszek Podstawka // Krzysztof Ścierański
gitara solo,rytm - Paweł Ścierański
perkusja -      Jerzy Dąbrowski (Niebiesko-Czarni)
                          // Marek Ślazyk // Ryszard Idzi // Jacek Wojnarowski // Paweł Nowak

keyb ses. -     Władysław Sendecki "Adzik"
gitara ses. -   Ryszard Styła

vocal -      Lech Palca-Palczyński (Wawele)
menadżer -      Tadeusz Krzywda

Kliknij aby powiększyć

Rok 1971

Rok 1972-1973

Rok 1974