http://www.ryszardy.pl 
   FANTOM

      Zespół powstał w 1965 roku w świetlicy osiedlowej os. Sportowego, staraniem ówczesnej kierowniczki p. Barbary Pasowskiej. Pierwsza nazwa zespołu to "BARDOWIE II" a grali w nim: Jerzy Bojdo - gitara solowa Józef Bojdo - gitara Krzysztof Oktabski - gitara funkcyjna, cyja Janusz Pudło - gitara basowa Jerzy Grzeszczuk - perkusja i Grażyna Mazur - vocal.
     W tym składzie, zespół grał bardzo krótko a skład który przetrwał do roku 1969 po zmianie nazwy na "FANTOM", to:

gitara solo - Jerzy Bojdo
gitara rytm, akordeon - Krzysztof Oktabski
gitara bas - Kazimierz Wiecha
perkusja - Jerzy Grzeszczuk

vocal - Andrzej Olkuski

     
W latach 1966-1969 zespół grywał m.in. na ubawach w auli Technikum Ekonomicznego, w "ZPiT" na os. Górali, na różnych przeglądach zaspołów, (również w Hali Garaży), zabawach szkolnych, itp. Brał udział w graniach wyjazdowych, w innych miastach. W roku 1968, zespół został wyróżniony za osiągnięcia w dziedzinie kultury przez Kuratora krakowskiego, dwutygodniowym wyjazdem na wczasy do Zakopanego...
      W 1969 roku, zespół rozpadł się z powodu odejścia do wojska Krzysztofa Oktabskiego i Jerzego Grzeszczuka. Andrzej Olkuski odszedł wtedy do "Pięciu Znad Wisły", poźniej miał też epizod z Dżamblami. Kazimierz Wiecha odszedł do Nikt Nic Nie Wie a później grał w "Ładnych Kwiatkach".
      Zespół grał głównie covery zespołów brytyjskich do których słowa pisał Jerzy i Andrzej Grzeszczuk, były własne utwory. Oczywiście, były też piosenki Czerwonych Gitar, Niebiesko i Czerwono Czarnych, Jacka Lecha itp. Po rozpadzie zespołu, Jerzy Grzeszczuk grał jeszcze przez dwa lata w wojsku w Warszawie, gdzie zastąpił Janusza Stadnika, dawnego perkusistę JUPITERÓW.
mat. Jerzy Grzeszczuk
Kliknij aby powiększyć