http://www.ryszardy.pl    Indeks   Lata 60   Kronika   Galeria   Składy   Artykuły   Ciekawe   Dzięki   Księga   Linki
  http://www.ryszardy.pl 

   Bezimienni
Aktualny adres strony http://www.ryszardy.pl to:
http://www.ryszardy.pl klik
      Zespół Bezimienni działał w latach 1964 - 1966.
Informacje o zespole powstały na podstawie wspomnień jego członków: założyciela Kazimierza Koźmy, Wiesława Szerli i jego ówczesnej dziewczyny Anny Matlach, obecnie Górnisiewicz.
     Pierwszy skład zespołu powstał przy Technikum i Zasadniczej Szkole Łączności w 1964 r. przy ul. Łobzowskiej w Krakowie i grał w Domu Kultury przy ul. Grunwaldzkiej.
     W programie zespołu byłu covery zespołów: The Shadows, The Beatles, The Rolling Stones, The Animals, The Ventures, The Byrds, jak również utwory zespołów: Czerwone Gitary, Czerwono-Czarni i Niebiesko-Czarni . Najczęściej wykonywane utwory to: Painted Black, I Can't Get No Satisfaction, Tell Me Why, The Last Time, The House Of The Rising Sun , a także popularne wtedy piosenki polskich zespołów big beatowych.
      Próby muzyczne odbywały się w prywatnym mieszkaniu jednego z członkoów zespołu przy ul. Józefa, a czasem w świetlicy przy Solwayu. Zespół brał udział w konkursach, zdobywając drugie miejsce w jednym z konkursów muzycznch. Najczęściej grał w "Szopie" na Rakowickiej, na Zarabiu w Myślenicach, w "Geologu", w "Pinokio , w remizach, świetlicach i klubach z okazji różnych uroczystości i wszędzie tam gdzie był zapraszany.
      Koniec działalności zespołu nastąpił w 1966 r., kiedy Kazimierz Koźma dostał kartę powołania do wojska, a inni członkowie rozpoczęli naukę na wyższych uczelniach. Po rozwiązaniu zespołu Wiesław Szerla kontynuował naukę na AGH, równocześnie chałturzył grając w kawiarni na górze Jubilata i różnych klubach studenckich. Zanim przystąpił do Bezimiennych grywał z Wiesławem Żakowiczem i Jurkiem Wójcikiem , który później grał - w zespole Zdrój Jana .
     Po ukończeniu studiów z powodów osobistych wyjechał do USA , gdzie mieszka do dziś. Kazimierz Koźma po ukończeniu służby wojskowej wrócił do Krakowa i znów powrócił do muzykowania, z którego uczynił swój zawód i sposób zarabiania na życie. Grywał w różnych lokalach w Krakowie takich jak: Cracovia, Francuski, Kaprys, Feniks.. Swoje muzykowanie zakończył niedawno, będąc już przed emeryturą. Mieszka w Krakowie na swoim ukochanym Kazimierzu.

     Serdeczne podziękowania dla naszego kolegi Andrzeja Bednarza , który przez ponad 50 lat przechowywał zdjęcia naszego zespołu i udostępnił je teraz.

Mat. Anna Górnisiewicz - Kraków lipiec 2017
  Skład zespołu 1964-1965  
gitara solowa -
gitara rytmiczna -
gitara basowa -
gitara akordowa -
perkusja -
kierownik zespołu, wokalista -
Kazimierz Koźma
Andrzej Bednarz
Tadeusz Woltyniewicz
Wacław Arden
Zbigniew Górecki
Leszek Wojnicz ps. "Chomik"

  Skład zespołu 1965-1966  
gitara solowa, voc -
gitara rytmiczna, voc -
gitara basowa,harm.ustna voc -
pianino, organki, klawiotka, voc -
perkusja -
kierownik zespołu, wokalista -
Kazimierz Koźma
Andrzej Bednarz
Wiesław Szerla
Włodzimierz Szerla
Ryszard Kerschner
Leszek Wojnicz ps. "Chomik"

Bezimienni 1964-1965

Klik na zdjęciu dla powiększenia
Rok 1966 - Kraków "Szopa" ul. Rakowicka" - na zdjęciu powyżej Wiesław Szerla

Poniżej: Anna Matlach - Górnisiewicz    i   Wiesław Szerla


   Mini KRAK

Dalsza historia zespołu ze wspomnień Leszka Wojnicza i Kazimierza Koźmy .
Po rozwiązaniu zespołu Bezimienni w 1966r, zespół zmienił nazwę na MINI KRAK . Do zespołu dołączył Tadeusz Chrzanowski .

  Skład zespołu 1966-1968  
gitara solowa -
gitara akordowa -
perkusja -
instrumenty klawiszowe -
vocal, tamburino -
Tadeusz Chrzanowski
Andrzej Bednarz
Ryszard Kerschner
Włodzimierz Szerla
Leszek Wojnicz
      Zespół starał się utrzymać poprzedni repertuar, dodając nowości zagraniczne i polskie. Brak dobrych instrumentów, aparatury, mikrofonów i organów był odczuwalny. Granie miało miejsce w restauracjach, klubach, kawiarniach w Krakowie a także w Bochni, Gdowie, Wieliczce , Proszowicach i w innych miejscowościach. Sale były pełne młodzieży, która z upodobaniem przyjmowała nasze występy.
      W 1969r po odbyciu służby wojskowej, wrócił na krótko K.Koźma , bo T.Chrzanowski miał problemy zdrowotne. Zespół dostał dobrą ofertę, aby od lipca do września zagrać w Szczawnicy w kawiarni HALKA .
      Z powodu braku możliwości otrzymania dłuższego urlopu, koledzy R.Kerschner, A.Bednarz i Wiesiu Szerla nie mogli z nami zagrać. Na zastępstwo przyjęto do zespołu dwóch nowych członków, basistę Olka Stanisławskiego i perkusistę Edwarda Skocznia
  Skład zespołu 1968 - 1969 Gdów   
gitara solowa -
gitara basowa, vocal -
gitara akordowa, vocal -
perkusja -
instr,klawisz, organy -
Tadeusz Chrzanowski
Jerzy Andziński
Leszek Wojnicz
Józef Berkowicz
Włodzimierz Szerla
      W tym składzie zespół grał przez całe lato w Gdowie, w kawiarni Słoneczna, w soboty i niedziele od godz. 17-21. Atmosfera była bardzo sympatyczna, młodzież bawiła się żywiołowo ale kulturalnie. W tym miejscu również graliśmy podczas Sylwestra w 1969r.
  Skład zespołu 1969 - Szczawnica   
gitara solowa -
gitara basowa -
perkusja -
instrumenty klawiszowe -
vocal, tamburino -
Kazimierz Koźma
Aleksander Stanisławski
Edward Skoczeń
Włodzimierz Szerla
Leszek Wojnicz
      Z wielkim upodobaniem przyjmowali wczasowicze naszą muzykę, wnieśliśmy nowe brzmienie muzyczne, a na naszych występach nie było wolnych miejsc. Naszymi gośćmi bywali bardzo znani ludzie, tacy jak: aktorzy Ryszard Pietruski , słynny Kloss - Stanisław Mikulski , znany spiker radiowy Jerzy Rosołowski i pani Maria Koterbska.
     Po 3 miesiącach wróciliśmy do Krakowa i znów graliśmy w różnych klubach i na okolicznościowych zabawach. Odszedł wówczas z zespołu K.Koźma , który podjął pracę w Estradzie Krakowskiej.
      Zespół MINI KRAK po raz kolejny zmienił skład. Do zespołu wrócił T.Chrzanowski i doszedł nowy, zawodowy perkusista , rodowity Ślązak - Bernard Cudok.
  Skład zespołu 1971 - 1972 / Krynica   
gitara solowa -
perkusja -
instrumenty klawiszowe -
vocal, tamburino -
Tadeusz Chrzanowski
Bernard Cudok
Włodzimierz Szerla
Leszek Wojnicz
      Kolejny, roczny angaż zespół dostał w Krynicy w kawiarni HAWANA . Tu graliśmy nowoczesny repertuar, a na dwa tygodnie do przodu , były wykupione wszystkie bilety na dancingi.
      Zarobki były bardzo dobre i w krótkim czasie Włodek dorobił się dwu-manuałowych organów, Tadek dobrego wzmacniacza i firmowej gitary, ja (Leszek) wzmacniacza tranzystorowego z wbudowaną echokamerą i dobrych szaf głośnikowych prod. USA. Perkusista nabył dobrą perkusję Szpaderskiego..
     Zespół miał swoją garderobę, w niej różne kostiumy, peruki, kapelusze dzięki którym, można było przebierać się za Meksykanów i kowboi, dlatego też graliśmy przeboje związane z tymi postaciami.
      Po roku muzycznej pracy w HAWANIE, zespół zakończył swoją działalność. Włodek Szerla wrócił do Tarnowa, bo tam założył rodzinę i tam grywał w lokalach rozrywkowych. Wiesiek Szerla wyjechał do USA i kontakt z nim jak również z Rysiem Kerschnerem został utracony. Andrzej Bednarz znalazł prace w wojskowości, a ja z żoną prowadziłem solarium.
     Niestety odeszło dwóch naszych kolegów. Zmarł Tadziu Chrzanowski, a w październiku 2017r pochowaliśmy na Rakowicach Włodka Szerlę.
     To byli bardzo dobrzy koledzy i muzycy i zostaną na zawsze w naszej pamięci. To były piękne chwile w naszym życiu i niestety już przeminęły. Zostały piękne wspomnienia..

Autor Leszek Wojnicz - Kraków - grudzień 2017
Mat. Anna Górnisiewicz - Kraków - grudzień 2017

Mini KRAK 1966-1972
Klik na zdjęciu dla powiększenia